Еколозите вече са изразили опасенията си по повод на разработката.

Роботи-соколи и роботи-орли, разработени в университета на Твенте, ще дадат възможност да бъде решен проблемът с ятата птици, които се трупат в районите на летищата и по полетата, предаде БТА. 

 

Робоптиците могат да се използват както в ръчен, така и в автоматичен режим. Те вече са преминали изпитания на площадка за събиране на отпадъци в Твенте, на която се струпват много чайки.

 

Само няколко дни след като роботите-птици са започнали да патрулират в района, броят на чайките значително е намалял. 

 

Университетът планира да извърши изпитания на новата технология в неголеми ферми и по летища през 2015 година. Ако робоптиците докажат ефективността си, пътят към масовото им 
използване ще бъде открит. 


"Звуците, издавани от хищните птици, и съответстващият им вид винаги означават опасност", твърдят изобретателите. "Птиците са генетично програмирани да се страхуват от хищници, така оцеляват. А нашите робоптици не само изглеждат като соколи и орли, но и гонят останалите птици и им дават да разберат кой е хищникът и кой е жертвата".

 

По думите на учените, докато преди подобните на птици роботи са били много сложни, сегашната им разработка се отличава с простотата си и не изисква специално обучение, за да бъде усвоена технологията за използването й. 


Еколозите вече са изразили опасенията си по повод на разработката. Според тях робоптиците могат да доведат до нарушаване на баланса в екосистемата.