Снимка: Thinkstock
Всеки директор на РЗОК трябва да защити разпределението на парите по болници
"Ще дадем възможност на Районните здравноосигурителни каси да предоставят разпределение на средствата по болници, защото те сключват договори с лечебните заведения. Районните структури могат да дадат информация за новите дейности. Освен това всеки директор на РЗОК трябва да защити разпределението на парите по болници". Това заяви управителят на НЗОК Румяна Тодорова след заседание на Надзорния съвет на Касата, цитирана от БГНЕС.
Управителят на НЗОК разясни и методиката за разпределение на парите за болниците през 2015 г. Новите правила предвиждат разплащането през първото тримесечие да бъде при миналогодишните условия, а през следващите 9 месеца от годината, да се извършват рекапитулации. Така всяка болница, която превиши лимитната дейност, ще трябва да компенсира парите през следващия период.
Лечебните заведения ще имат право също така да теглят 5% от сумата за следващия месец или тримесечие при спешност. Ако се стигне до превишаване на лимитите, ще трябва да се пристъпи към намаляване на цените на клиничните пътеки, но при вземане на такова решение, то ще важи за всички болници.
Според Тодорова е крайно време и в България да се въведат листи на чакащите и да бъде определена спешността на заболяванията, за да се избегне превишаването на лимитите. По думите й проверената надлимитна дейност за декември 2014 г. е 35 млн. лв. или приблизително 25% от предвидените средства. Тя ще бъде гласувана на следващото заседание на Надзорния съвет на Касата на 4-и март.
Тодорова смята, че директорите на лечебните заведения все още не са наясно с новата методика за разплащане. Предстои им да получат Приложение №2 към анексите по договорите и да видят с какви средства ще разполагат. Според нея е притеснителен фактът, че няма финансов резерв.
"Има едни 110 млн. лв. Вероятно те ще отидат за лекарства, защото има дефицит, който очаквам да достигне близо 100 млн. лв.", обясни Тодорова и определи ситуацията около медикаментите като изключително притеснителна, тъй като няма промяна в нормативната база.
"Няма движение и по Наредбата за отстъпките, които самите доставчици искат да направят. Знам за фирми, които предлагат отстъпка от 4 млн. лв., което все пак е нещо. Но по мои най-груби сметки заложеният дефицит при лекарствата е близо 80 млн. лв. Има доста нови продукти, особено в областта на онкологията и те са доста скъпи. Подобна е ситуацията и при биологичните продукти като основният проблем при тях е, че се изгражда резистентност. Резултатът от нея е, че след това трябва да се премине към по-силен и два пъти по-скъп продукт", подчерта Тодорова.