Делото се води срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев

Бившият премиер Пламен Орешарски бе привикан днес в Съдебната палата в София, където даде свидетелски показания по аферата "Батко и братко", предаде БГНЕС. Делото се води срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев. На излизане от съдебната зала, Орешарски не отговори на нито един журналистически въпрос.

 

 

По време на съдебното заседание Орешарски даде свидетелски показания в качеството си на финансов министър по времето на правителството на Тройната коалиция. Той обясни, че финансирането на ЕК към Пътния фонд е спряло заради медиен шум, заради който европейските институции е нямало как да не реагират. Орешарски обясни също така, че плащанията са възстановени, след като е изпратена подробна информация до Брюксел за подобряване на контрола на пътната инфраструктура. Извършен е одит от международна фирма по препоръка на ЕК.

 

Орешарски обясни още, че е имало спирания на плащания по ИСПА, но те нямат пряка връзка с фирма "Блиндер". Министерството на финансите тогава редовно е превеждало средствата на Пътния фонд. Според бившия премиер, не са били констатирани щети за държавата. По отношение на възлагането на обществените поръчки, Орешарски каза, че всички процедури са минавали през областните структури, а изпълнителният директор (бел. ред. – Веселин Георгиев) е одобрявал на централно ниво.

 

На 4 януари 2013 г., обезпечителни мерки за възбрана и запор върху имуществото на станалия известен с аферата "Батко и Братко" Веселин Георгиев и неговата съпруга бяха наложени от СГС и Сливенски окръжен съд по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Запорираното в полза на държавата имущество бе на стойност над 4 100 000 лева и включва недвижими имоти, акции, облигации, дружествени дялове и банкови сметки.

 

На 29 октомври 2012 г. Градският съд, в лицето на съдия Петя Крънчева, даде ход на делото срещу Веселин Георгиев. Един от свидетелите, които бяха изслушани тогава, беше Христо Тодоров, главен одитор в Сметната палата. Той заедно с още няколко експерти започва преди години проверка за финансовото управление на Пътния фонд през цялата 2006 година. В хода на проверката, обаче, излизат публикации в пресата за злоупотреби, свързани с провеждането на обществените поръчки във фонда и по-специално с тези, спечелени от фирма "Биндер". В следствие на това председателят на Сметната палата взима решение в обхвата на одита да се включат и процедурите с участието на тази фирма и свързаните с нея консорциуми.

 

Според обвинението в нарушение на Закона за обществените поръчки през 2006 и 2007 година Веселин Георгиев в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение е одобрил сключването на договори между ръководения от него фонд и фирмите "Биндер" АД, "Инмат" ООД, Гражданско сдружение "Инфраструктурни обекти", с цел да набави имотна облага за братята си Бойко и Емил Георгиеви. От това са настъпили значителни вредни последици за държавата. Договорите са за десетки милиона лева.

 

Съдия Петя Крънчева на практика е третият съдия от съда, който гледа делото. Първоначално то се разглеждаше от съдия Георги Колев, но когато то беше на финала си, Колев оглави Върховния административен съд и делото трябваше да започне отново. След това делото беше дадено на съдия Весела Дончева, но след два месеца тя върна обвинението заради "съществени нарушения". До трето разпределение се стигна, след като Дончева се върна в Софийския районен съд, откъдето бе командирована в СГС и така делото беше поето от председателя на наказателното отделение и зам.-председател на съда Петя Крънчева.