Напуканите стени и дупките по пътищата остават в миналото
Напуканите стени и дупките по пътищата могат да останат в миналото, след като холандски микробиолог разработи "жив" бетон, в който бактерии запълват появилите се процепи, съобщи в. "Дейли мейл".
Възможно е също бактериите да бъдат добавени към течност, с която да бъдат напръскани съществуващи пукнатини, добавя БТА. Използваните бактерии живеят край активни вулкани. Те издържат на студ и горещини. Обикновено образуват спори. Така могат да оцелеят дълго, дори 200 години.
Мариус Йоркърс от Технологичния университет в Делфт е смесил такива бактерии с калциев лактат и вода и ги е добавил към бетон. Когато в бетона се появят пукнатини и в тях влезе вода, тя събужда бактериите. Те започват да се хранят с калциев лактат и да отделят варовик, който запълва пукнатините. Веднъж активирани, бактериите запълват пукнатините за три седмици, но те не трябва да са много широки.
Д-р Йонкърс планира да пусне в продажба спрей с бактериите тази година, а бетона с тях през 2016 г. Екипът на д-р Йонкърс е номиниран за Европейската награда за изобретатели.