Снимки: ЕРА/БГНЕС
Акцията представлява символичен жест в борбата срещу бракониерството на слонове
Видео: Ройтерс
Кения изгаря днес 105 тона слонова кост в националния парк на Найроби. Това е най-голямото количество „бяло злато“, унищожавано наведнъж, и представлява символичен жест в борбата срещу бракониерството на слоновете, изтребвани заради бивните им, предаде БГНЕС.
Пред телевизионни камери от целия свят президентът Ухуру Кениата заедно с президента на Уганда Али Бонго Ондимба, в чиято страна живеят повече от половината горски слонове в Африка, подпалиха пирамида от слонски бивни, натрупани вертикално на височина три метра.
Други десет пирамиди от слонова кост и още една купчина от рогове на носорози ще бъдат подпалени от изтъкнати гости. Така близо 5% от световния запас на слонова кост ще отлети като дим в този публичен крематориум.
„Никой не може да търгува със слонова кост, защото тази търговия е синоним на смъртта на нашите слонове и смъртта на нашето природно наследство”, заяви Кениата на церемонията.
„Да загубим нашите слонове, означава да загубим важна част от наследството, което ни е поверено”, заяви кенийският президент на международна среща на високо равнище вчера в Нанюки, централна Кения.
Той призова за пълна забрана на търговията със слонова кост, за да се предотврати унищожаването на този вид в диво състояние. Под въпрос е оцеляването на 450 000 – 500 000 слонове в Африка за по-малко от две поколения, алармира той.
Близо 30 000 слонове биват убивани всяка година заради бивните им от все по-добре екипирани и въоръжени бракониери. Драматичната последица е, че броят на унищожените слонове надхвърля възпроизвеждането на вида.
Трафикът на слонова кост, чиято търговия е забранена от 1989 г., се стимулира от търсенето на азиатския пазар, главно в Китай, където кило слонова кост се търгува за близо 1000 евро.