Снимка: Shutterstock
Анализ на Раф Касерт и Джил Лолес от "Асошиейтед прес"
Сякаш не е достатъчно, че призракът на Брекзита преследва от три години Великобритания и Европейския съюз, та рано тази сутрин двете страни се договориха да удължат крайния му срок до Хелоуин. Новата крайна дата - 31 октомври - предотвратява един крайно рисков и потенциално апокалиптичен Брекзит, до който можеше да се стигне в петък. Това пишат в свой анализ Раф Касерт и Джил Лолес от "Асошиейтед прес"
"Моля ви, този път не губете време", настоя председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той каза, че ЕС дава на Великобритания още шест месеца, "за да намери най-доброто възможно решение" на дилемата Brexit.
Като много други неща, свързани с Brexit, удължаването бе труден компромис. Тереза Мей дойде на извънредния съмит в Брюксел с искане напускането на Великобритания да бъде отложено до 30 юни. Някои европейски лидери предпочитаха по-дълго удължаване, но френският президент Еманюел Макрон настояваше за много кратка отсрочка. Лидерите на 27-те оставащи страни членки на ЕС заседаваха повече от 6 часа след вечеря с миди и треска, преди да се договорят за края на октомври с опция за по-ранен Brexit, ако Великобритания ратифицира споразумението за развода.
Мей каза, че възможността за напускане преди този краен срок е нейно ключово искане. "Продължавам да вярвам, че ние трябва да напуснем ЕС със споразумение и колкото е възможно по-скоро", каза тя пред репортери. Премиерката отбеляза, че ако британските депутати подкрепят нейното споразумение за Brexit, страната все още може да напусне до 30 юни - крайният срок за Brexit, който тя поиска от ЕС, а дори и до 22 май, което ще спести на Великобритания участие в изборите за Европейски парламент.
Мей говори пред 27-те лидери от ЕС малко повече от час, преди те да се съберат на вечеря без нея, за да решат съдбата на страната й. За разлика от някои неотдавнашни срещи на върха, преминали в препирни, този път имаше признаци на топлота, дори на добро настроение. Мей и германската канцлерка Ангела Меркел бяха заснети как се смеят, гледайки таблет, на който се вижда тяхна снимка как говорят пред своите парламенти, облечени в приличащи си сини сака.
Много от лидерите казаха, че са склонни да дадат отсрочка на Brexit, но Макрон изрази резерви и още с пристигането си на срещата предупреди, че "нищо не е решено". После обаче каза, че е доволен от резултата. "Постигнахме най-добрия възможен компромис, за да запазим единството на 27-те, давайки на Обединеното кралство повече време да постигне споразумение", посочи френският президент.
Доналд Туск каза, че по време на удължения срок Великобритания "ще продължи да сътрудничи искрено като пълноправен член на съюза, с всички права и като близък приятел и верен съюзник в бъдеще". Изминаха няколко месеца, откакто Мей и ЕС постигнаха споразумение за условията на британското оттегляне и рамката на бъдещите отношения. Оставаше само то да бъде ратифицирано от британския и Европейския парламенти. Но британските депутати го отхвърлиха и то три пъти. С приближаването на датата на британското оттегляне - 29 март, и без изгледи за изход от задънената улица, ЕС даде на Великобритания срок до петък (утре) да одобри план за изтеглянето, да смени курса и да поиска нова отсрочка за Брекзит, или да напусне ЕС неорганизирано, без споразумение, което да смекчи удара.
Икономисти и бизнес лидери отдавна предупреждават, че Brexit без споразумение ще доведе до огромни проблеми в търговията и пътуванията, а митата и митническите проверки ще причинят задръствания на британските пристанища, вероятно и дефицит на стоки. Един хаотичен Brexit би навредил на страните от ЕС, както и на Великобритания, и всички искат да го избегнат, но има твърде малко съгласие как да стане това. В същото време бъдещето на Тереза Мей е несигурно. Тя ще говори пред британския парламент по-късно днес за резултата от срещата. По-рано тя беше казала, че "като премиер" не може да допусне Великобритания да остане в ЕС след 30 юни и беше обещала да се оттегли след Brexit. Много депутати от Консервативната партия биха желали тя да се оттегли още сега и да се даде възможност на нов лидер да се заеме със следващия етап от Brexit. Но те не могат да я принудят да си тръгне преди края на годината, след като тя оцеля във на недоверие през декември.
До момента всяка британска инициатива да се постигне споразумение удря на камък. От няколко дни се водят преговори между консервативното правителство на Мей и главната опозиционна Лейбъристка партия за намиране на компромис, но пробив няма. Лейбъристите предпочитат по-мек Brexit от предложения от правителството и искат запазване на близки икономически отношения с ЕС. Двете страни казаха, че ще продължат разговорите днес.
Сега във Великобритания започва битката за това как да се процедира през отпуснатото допълнително време. На масата остават всички опции - от Brexit без споразумение до парламентарни избори и отказ от Brexit изобщо.
Проевропейски настроените политици казаха, че следващите няколко месеца трябва да се използват за провеждане на нов референдум за напускане или оставане в ЕС. Лейбъристката депутатка Мери Крейг писа в Twitter, че парламентът трябва бързо да разсече гордиевия възел на Brexit с подлагането на предложеното от премиерката споразумение на референдум. Депутатите, които са за Brexit, казаха, че е време Мей да бъде сменена с друг консервативен лидер - за предпочитане някой от "твърдите привърженици на Brexit".
Ирландският премиер Лео Варадкар каза, че е дошло времето Великобритания да реши какво иска. "Даваме им много време да вземат решение. Европейският съюз не е затвор. Никой не е длъжен да остава, но той също така е и дом и ние няма да изхвърлим никого от него", посочи той. А що се отнася до символиката на новия краен срок? Варадкар каза, че лидерите на ЕС не са мислили за това. "Както научих тази вечер, Хелоуин не е празник, който се празнува широко из Европейския съюз", отбеляза ирландският премиер.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.