„Никой няма интерес отношенията между САЩ и Китай да ескалират”, каза международният анализатор
„Спорът около Гренландия не е свързан само и единствено с природни ресурси и газ. Ключовият момент е, че в Гренландия се намира най-северната военна база на САЩ. Тя има две основни предназначения. Първото е да гарантира ядрения чадър на САЩ над Европа - тоест, да сдържа Русия. Второто ѝ предназначение е да прехваща интерконтинентални балистични ракети в случаи на нападения към Ню Йорк. Затова реториката на Тръмп към Дания е толкова твърда”. Това коментира в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS международният анализатор и преподавател доц. Искрен Иванов.
Тръмп-младши посети Гренландия, след като баща му заяви, че САЩ трябва да я притежават
„САЩ вече са правили подобни покупки с Аляска или с други територии, които са със стратегическо значение. Дали това ще се случи сега с Гренландия предстои да видим. Не гледам на този спор като на конфликт, защото става въпрос за разминаване на две стратегически култури. От една страна - европейската, датската, а от друга - американската, която се различава съществено от европейската”, уточни Иванов.
Защо посланията на Доналд Тръмп скандализираха света
„Не мисля, че Дания може да бъде принудена да продаде Гренландия. Може да се стигне до това американското военно присъствие в Гренландия да се увеличи”, уточни той. По думите му Тръмп не би анексирал със сила Гренландия. „Спорът ще се реши без никакви военни действия”, подчерта Иванов.
„Панамският канал е подобен казус. Този канал е строен от американци. Той свързва двата океана. По време на съвместното управление на САЩ и Панама, сигурността на канала се е гарантирала от американски флот. От 1999 каналът се намира под юрисдикция на независима агенция, която под политическия контрол на Панама, но се ползва с американско финансиране. Това не е без значение за новата президентска администрация. Изказването на Тръмп трябва да се разбира, че иска да се върне американското военно присъствие в региона под формата на този флот”, каза той. По думите му двете държави са имали историческа договорка каналът да бъде продаден за един долар.
Панама отвърна остро на Тръмп: Единствените ръце, които държат контрола над канала, са нашите
Искрен Иванов подчерта, че поканите на държавни глави на встъпването в длъжност на Тръмп и по-конкретно китайският президент са символични. „Никой няма интерес отношенията между САЩ и Китай да ескалират, защото глобалната икономика се крепи върху тях. Има червени линии между Вашингтон и Пекин и те трябва да си останат”, посочи той. По думите му може да има нова икономическа война между САЩ и Китай.
Цялото интервю гледайте във видеото.