![Снимка: БТА](https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1739475877.jpg)
Снимка: БТА
Американският президент добави, че ще има допълнителни вносни тарифи върху автомобили
Президентът Доналд Тръмп подписа меморандум, в който призова за „справедливи и взаимни” търговски мита за всички основни търговски партньори на САЩ, включително дългогодишни съюзници.
„Реших, за целите на справедливостта, че ще наложа взаимни мита, което означава, че ще таксувам страните с толкова, колкото те таксуват Съединените щати,“ каза Тръмп. „В почти всички случаи те ни таксуват много повече, отколкото ние тях, но тези дни приключиха“, подчерта американският президент. Тръмп добави, че ще има допълнителни вносни данъци върху автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти „над и извън“ взаимните мита, като те ще бъдат въведени по-късно.
Меморандумът призовава министъра на търговията Хауърд Лутник и Джеймсън Грийър, официалния търговски представител на Тръмп, да направят оценка в рамките на 180 дни и да подготвят доклад за всяка страна дали са необходими „мерки”, които да осигурят взаимни търговски отношения. Рус Вогт, номинираният от Тръмп за ръководител на офиса по управление и бюджет, също трябва да представи доклад в същия срок относно фискалното въздействие от налагането на тези мерки, предаде Ен Би Си Нюз.
Тръмп ще наложи мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий
На брифинг с репортери преди подписването на меморандума, старшият съветник на Белия дом за търговия и производство, Питър Навара, заяви, че основни износители от целия свят са създали „вреден, трилионен” търговски дефицит със САЩ. Той подчерта налога върху добавената стойност в Европейския съюз, който според него прави американските стоки три пъти по-скъпи.
„Не е чудно, че Германия продава осем пъти повече автомобили на нас, отколкото ние на тях“, каза Навара. „Президент Тръмп вече няма да толерира това“, добави той.
Доналд Тръмп иска САЩ да "купи и притежава" Ивицата Газа
До момента Тръмп е наложил само един набор от мита, които е обявил: допълнителни 10% мита върху китайския внос, в допълнение към съществуващите. Митата от 25% върху вноса на стомана и алуминий, обявени тази седмица, както и 25% мита върху вноса от Канада и Мексико, които Тръмп е спрял, ще влязат в сила през първата седмица на март.
Някои инвеститори и бизнес групи се противопоставят на напора на Тръмп към митата, като твърдят, че те вероятно ще повишат цените за американските потребители, въпреки че има разногласия относно дългосрочния им ефект върху икономиката на САЩ.
Представители на Ford заявиха наскоро, че автомобилостроителят ще бъде драстично засегнат от митата за Канада и Мексико, като още по-широко тези мерки „ще пробият дупка в индустрията на САЩ, каквато никога не сме виждали.“
Доклад от 3 февруари от Брукингс институцията оценява, че митата могат да доведат до загуба на до 177 000 работни места в САЩ.
От друга страна, изпълнителният директор на JP Morgan Джейми Даймън заяви, че ако митата подобрят националната сигурност или доведат до договорености, по-благоприятни за САЩ, те ще струват цената си.
Търговската война на Тръмп се задълбочава, Китай отвърна на удара
„Ако има малко инфлация, но е добре за националната сигурност, нека бъде така. Ще се справим с това“, каза Даймън по време на интервю на Световния икономически форум в Давос, Швейцария миналия месец.
По време на изказвания на Капитолийския хълм тази седмица, председателят на Федералния резерв Джей Пауъл избягва въпроса за митата, въпреки че много икономисти твърдят, че тяхното налагане в крайна сметка може да повлияе на лихвените проценти, ако те доведат до забавяне на икономическата активност или повишаване на цените.
„Не е работа на Федералния резерв да прави или коментира търговската политика“, каза Пауъл. „Това е работа на избраните хора и не е наша работа да коментираме“, добави той.
Редактор: Румен Лозанов