Снимка: iStock
Срещата се проведе в Париж
Европейските лидери се събраха на спешна среща в Париж, свикана от френския президент Еманюел Макрон. Те обсъдиха какви отбранителни способности Европа може да предостави на Украйна, за да даде гаранции за сигурността ѝ. Една от ключовите теми беше план за автоматично членство на Киев в НАТО в случай на нарушение на евентуално примирие с Русия. Сред основните теми беше и постигане на споразумение за конкретни действия, включително и тези за финансиране на увеличените разходи за отбрана.
СНИМКИ ОТ СРЕЩАТА НА ВЪРХА ВИЖТЕ ТУК
Срещата целеше и да увери Киев, че ако при евентуални преговори между Вашингтон и Москва бъде постигнато споразумение, което не удовлетворява Украйна, то Европа ще изпълни политическите си, финансови и военни ангажименти.
Макрон и Стармър. Снимка:ЕПА/БГНЕС
ФРАНЦИЯ
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че в Украйна трябва да бъде постигнат траен мир, придружен с гаранции за сигурност."Искаме стабилен и траен мир в Украйна. За тази цел Русия трябва да прекрати агресията си и това трябва да бъде придружено от силни и надеждни гаранции за сигурността на украинците", написа той в "Екс" след края на срещата на европейските лидери в Париж.
"В противен случай има риск това спиране на огъня да свърши като Минските споразумения", добави Макрон. Той имаше предвид договореностите, сключени през 2014 и 2015 г. с цел спиране на огъня, които не сложиха край на сблъсъците между украинската армия и сепаратистите в Източна Украйна, подкрепяни от Москва.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
"Трябва да продължим да поставяме Украйна във възможно най-силната позиция, каквото и да се случи след това. И да сме сигурни, че ако има мир, той е траен. Не става въпрос само за фронтовата линия в Украйна. Това е фронтовата линия на Европа и на Обединеното кралство", коментира британският премиер Киър Стармър.
След срещата той коментира: "По отношение на Украйна, Европа трябва да играе своята роля. Готов съм да изпратя британски войски на терен, заедно с тези на други държави, ако има мирно споразумение. Но трябва да има гаранция за сигурност от страна на Съединените щати, защото такава американска гаранция за сигурността е единственият начин ефективно да бъде възпряна Русия да атакува отново Украйна".
Френският президент с германския канцлер. Снимка: ЕПА/БГНЕС
ГЕРМАНИЯ
„Много е важно да осъзнаем, че, за съжаление, все още сме далеч от тази точка, така че въпросът сега е как може да се гарантира мир, без решенията да се вземат през главите на украинците? За мен е съвсем ясно, че фокусът трябва да бъде върху много силна украинска армия, дори и в мирно време”, коментира канцлерът на Германия Олаф Шолц.
По-късно германският канцлер призова за единство на Европа и САЩ в отговорността за украинската сигурност, предаде "Ройтерс". Коментарът на Шолц бе по повод усилията на САЩ да започнат преговори с Русия без консултации с Европейския съюз.
"Не трябва да има разединение по въпросите на сигурността и отговорността между Европа и САЩ", заяви Шолц след срещата на върха. "С други думи, НАТО е основан на базата на това винаги да действаме заедно и да споделяме риска, като съответно осигуряваме нашата безопасност. Това не бива да се поставя под съмнение", добави Шолц преди срещата.
След приключванет на разговорите той подчерта, че "е ясно, че трябва да продължим да подкрепяме Украйна". "Тя трябва и може да разчита на нас. Ние приветстваме факта, че има разговори за мир, но трябва да ни е ясно – това не означава, че може да има продиктуван мир и че Украйна трябва да приеме това, което й се предлага", заяви германският канцлер.
УКРАЙНА
"Киев няма да участва в преговорите в Саудитска Арабия. Ние не знаем нищо за тях. Украйна смята всякакви преговори за Украйна без Украйна за безрезултатни. Не можем да признаем никакви споразумения за нас, направени без нас", категоричен е украинският президент Володимир Зеленски.
Междувременно премиерите на Великобритания, Нидерландия и Швеция обявиха, че са готови при постигане на споразумение за изпращане на войски в Украйна като част от бъдещ мироопазващ контингент. Позицията на Полша - един от ключовите съюзници на Киев, обаче е различна.
Макрон посрещна Туск. Снимка: ЕПА/БГНЕС
ПОЛША
"Ние ще подкрепяме Украйна, както сме го правили досега - организационно, в съответствие с финансовите ни възможности. По отношение на хуманитарната и военната помощ не предвиждаме изпращането на полски войници в Украйна", обясни министър-председателят Доналд Туск преди началото на разговорите.
А след кря им посочи, че: "Не трябва да има решения за Украйна без Украйна и никакви решения за сигурността на Европа без Европа. Европа е готова да се включи в процеса на стабилизиране и мир в Украйна, също и защото тези решения в бъдеще ще имат ясно въздействие върху нашата сигурност, на Полша и на цяла Европа".
ИСПАНИЯ
"Прекалено рано е да говорим за разполагане на мироопазващи сили в Украйна, тъй като на този етап няма мир“, заяви пред репортери испанският външен министър Хосе Мануел Албарес.
"Агресията не може да бъде възнаградена. Ние не можем да насърчим други за подобна агресия. Днес съм убеден, че Путин ще продължи да напада и да бомбардира Украйна. Така че не виждам мир на хоризонта в момента“, каза още Албарес в интервю за радио „Онда Серо“.
ШВЕЦИЯ
"Трябва да има много ясен мандат за тези сили и не смятам, че можем да видим такова нещо, докато не напреднем с тези преговори“, заяви пред "Ройтерс" шведският премиер Улф Кристершон. "Ние обикновено сме част от укрепването на сигурността в нашата част на света, така че аз предвиждам, че ще сме част от това и този път“, добави той.
Макрон с датския премиер Мете Фредериксен. Снимка: ЕПА/БГНЕС
ДАНИЯ
"Трябва да засилим военната подкрепа за Украйна, трябва да произвеждаме повече и трябва да го правим по-бързо. И след това трябва да премахнем ограниченията за употреба на оръжия за украинците, така че те всъщност да могат да се отбраняват срещу руснаците без едната им ръка да бъде извивана зад гърба им. Прекратяване на огъня не бива да води до руско превъоръжаване, което на свой ред да доведе до нови руски атаки“, заяви преди срещата в Париж датският министър-председател Мете Фредериксен.
НИДЕРЛАНДИЯ
"Разбираме, че Европа трябва да играе роля. Логично е Нидерландия да бъде взета предвид“, заяви пред репортери на Мюнхенската конференция по сигурността нидерландският премиер Дик Схоф. "Трябва да има силен план, защото Нидерландия няма да се присъедини към каквато и да било инициатива, ако няма ясна мисия (…) Трябва да има и план за следващи стъпки, съгласно който САЩ трябва да поддържат готовност и да са готови да действат“, добави той.
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
В разговора в Париж участва и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която заяви, че европейската сигурност е в повратен момент и е необходима нагласа за спешност по отношение на отбраната.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в Париж. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Срещата във френската столица се провежда ден преди американският държавен секретар Марко Рубио да разговаря с руския външен министър Сергей Лавров в Саудитска Арабия. На тази среща не са поканени нито представители на Украйна, нито европейските съюзници на Вашингтон. Зеленски обаче ще пристигне в Рияд в сряда - ден след началото на преговорите.
НАТО
Европа е готова да поеме инициатива за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте. "Европа е готова и има желание да се активизира, да поеме инициативата за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна", каза Рюте и подчерта, че това е разбрал от тази среща, организирана от френския президент Еманюел Макрон.
ВСИЧКО ЗА СРЕЩАТА НА ЕВРОПЕЙСКИ ЛИДЕРИ В ПАРИЖ ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Калина Петкова