Лидерът на крайната десница беше признат за виновна за присвояване на публични средства

Присъдата на Марин Льо Пен разтърси политическата сцена във Франция и предизвика реакции и в чужбина. Лидерът на Френската крайна десница беше осъден на четири години затвор, две от които условно, и получи 5-годишна забрана за заемане на обществени длъжности. Ефективната присъда би следвало да се изпълни под домашен арест.

Това решение, по всяка вероятност, ще възпрепятства участието ѝ в президентските избори през 2027 г. Специалисти коментират, чe с решението на съда във Франция започва и президентската кампания.

В понеделник Марин Льо Пен и осем евродепутати бяха признати за виновни в присвояване на публични средства. Лидерът на крайната десница се изправи пред съда по обвинение в присвояване на пари от Европейския парламент. Съдът изчисли, че общата финансова вреда възлиза на 2,9 млн. евро, тъй като евродепутатите от „Национален сбор”, са накарали ЕП да плаща за хора, които всъщност са работили за крайнодясната партия. Адвокатът ѝ посочи, че Льо Пен ще обжалва решението на съда. „Тя ще продължи да се бори”, каза говорителят на нейната партия. Подсъдимите не бяха обвинени в присвояване на парите, а по-скоро в използването им за цели на партията в страната.

Признаха Марин Льо Пен за виновна в присвояване на средства от ЕП

Реакция на Марин Льо Пен

Според нея присъдата е политически мотивирана и твърди, че ще я обжалва. Вчера обаче в интервю френският политик изрази опасения, че вероятно съдиите няма да влязат в точните срокове, за да може това обжалване да бъде направено в период, в който ще ѝ даде право да се включи в президентската кампания. Ако съдът отмени или намали наказанието, тя може отново да бъде допусната за участие в изборите.

Наследникът на Марин Льо Пен

Дори тя да не получи разрешение да се яви на изборите, 29-годишният президент на партията Жордан Бардела вече е готов да вземе позицията. По думите ѝ той е доста добре подготвен, но предпочитат да го пазят за по-следващ етап.

Въпреки крехката си възраст, Бардела не е ново лице в политиката във Франция. Той се появи още през 2015 г., когато на 20-годишна възраст влезе в Регионалния съвет на Ил-дьо-Франс - най-населеният регион в страната. Това стана възможно, след като израсналия в социално жилище в един от бедните квартали край Париж Бардела направи впечатление в интернет с острите си изказвания и бързия си ум. Това му спечели популярност сред неговите връстници и бързо го направи звезда в партията на Марин Льо Пен. Вместо да се почувства заплашена, тя видя в Бардела възможност - да промени имиджа на партията, която все още беше асоциирана с радикалния ѝ баща, който беше известен антисемит. Льо Пен направи наред рискован ход - тя назначи Жордан Бардела за лицето на кампанията за Евроизборите през 2019 г.

Кампанията беше успешна и крайнодесните станаха първа политическа сила във Франция, a Жордан Бардела стана евродепутат на 23 години. Успехите за него продължиха. През 2022 г. той спечели 85% от вота в самата партия, за да стане неин председател. Това отново беше ход на Льо Пен, която се опитва да убеди избирателите, че партията е по-умерена, ръководи се от млади и активни хора и гражданите могат да я допуснат до властта, без да се притесняват. Днес протежето на Марин льо Пен е на 29 години. Повечето анализатори смятат, че е логично той да се кандидатира за президентския пост през 2027 г. Бардела пак ще е значително по-млад от останалите лидери за поста, но вече схващането че е неопитен отслабва. Вече е участвал в редица избори и от години е в политиката.

Френските прокурори поискаха затвор за Марин льо Пен

Бардела и до днес повтаря антиимигрантските послания, с които неговата партия е известна. Но внимава за имиджа си и не приема всичко, случващо в политическото пространство, което медиите свикнаха да наричат "крайнодясно". През февруари той отмени речта си на голям консервативен форум в Съединените щати, след като един от идеолозите на Доналд Тръмп - Стив Банън, направи нацистки жест на същата трибуна предния ден. Въпреки това, посланията и търсения електрорат са същите, като при Льо Пен, казват експерти.

Според преподавателката в университета „Стандфорд" Сесил Алдюи основните теми за Бардела са „същата триада като при Льо Пен”. Имиграцията, идентичността и исляма. „Разликата е само, че посланията са доставени с плавен, спокоен и уравновесен тон", казва Алдюи.

Политически реакции след присъдата

Поддръжниците на Марин нарекоха тази присъда „тежък удар по демокрацията”. Едни от първите реагирали в защита на Льо Пен бяха от Кремъл, откъдето заявиха, че наблюдават във все повече европейски столици липса на спазване на демократичните ценности.

Реакция дойде и от Доналд Тръмп, който сравни присъдата със собствените си съдебни дела в Съединените щати. „Прилича много на нашата страна”, каза американският президент.

Виктор Орбан написа в социалните мрежи Аз съм Марин!".

Подкрепа Льо Пен получи и от вицепремиера на Италия Матео Салвини, който вижда присъдата като политически мотивирана атака. Точно по същия начин я виждат и поддръжниците на Марин Льо Пен в страната.

Лидерът на нидерландската Партия на свободата - най-голямата формация в управляващата коалиция, Герт Вилдерс изрази пълна подкрепа за Марин Льо Пен. Той каза, че е шокиран, но вярва напълно в Льо Пен и изрази убедеността си, че тя ще стане следващият президент на Франция, след като обжалва своята присъда, която според него ще бъде отменена на апелативна инстанция.

Председателят на „Национален сбор" Жордан Бардела заяви: "Не само Марин Льо Пен бе несправедливо осъдена днес - френската демокрация също бе убита". Той призова за протести този уикенд срещу забраната за Марин Льо Пен да се кандидатира на избори в продължение на пет години.

„Демократичната съдба на страната ни бе открадната от ужасяващ юридически заговор. Водещият кандидат за президентските избори няма право да участва в тях. Това не е обикновена дисфункция. Това е система за заграбване на власт, която системно изхвърля всеки кандидат, който е прекалено десен и който има шанс да спечели", каза Ерик Чоти, бивш председател на десноцентристката Републиканска партия.

„Не съдиите са тези, които решават за кого трябва да гласуват хората. Въпреки разногласията ни Марин Льо Пен има легитимно право да участва в изборите", е мнението на Ерик Земур, председател на партията „Реконкиста".

Френската радикална левица внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Проф. Анна Кръстева: Марин Льо Пен вече започна своята предизборна кампания

Според нея тя е изключително опитен политик.  „Една от първите реакции беше как към палитрата от образи, защото Льо Пен има дългогодишна кариера, се добави тази на страдащата, обвинената. Превърна се в нещо като „майка на нацията. Има невероятна способност да общува с хората”, поясни Кръстева в студиото на „Здравей, България”.

По думите ѝ това не е първият трус в политическата система на Франция. Френските граждани имат висока политическа култура, допълни професорът.

„Виждаме сблъсък на два наратива. От една страна, че никой не е над закона. Това решение се основава на реални факти. Има ли демокрация над правото е големият въпрос,на  който вторият наратив няма как да отговори. Крайното решение ще бъде взето след преразглеждане. 2 години не е малко време и е възможно то да излезе преди официалната кампания за европейските избори”, заключи Анна Кръстева.

В последните социологически проучвания в страната, направени в края на месец март, Льо Пен води със значителна преднина сред гласовете на френските гласоподаватели за президентските избори след две години. Така, че наистина това е много сериозен удар и както някои го нарекоха „политическа смърт за Марин Льо Пен”. Политикът обаче се още таи надежди, че може да участва във вота през 2027 г.

Кореспондентът на „Клуб Z” в Брюксел Момчил Инджов: Реакциите в Брюксел са разнопосочни

„Един от най-добрите коментари е на българския евродепутат Радан Кънев. Той каза „Съвсем не се радвам на съдебното решение. Смятам, че то носи огромен политически риск за Франция и съответно за цяла Европа”, смята Инджов.

По думите му Марин Льо Пен  е сложила край на европейската кариера на крайно десния германски евродепутат Максимилиан Крах.

„Средствата са били предназначени за заплащане на сътрудници на евродепутатите от групата между 2004 и 2016 година. Тогава Марин Льо Пен е евродепутат. Според обвинението обаче парите са били давани за възнаграждение на партийци от тогавашния Национален фронт. Тоест, тогава названието е на партията. И също става дума за злоупотреба с европейски средства. А Франция, както знаем всички, е един от стълбовете на Европейския съюз. Темата там е много чувствителна, особено като се има предвид, че страната е един от главните вносители в бюджета на Европейския съюз”, поясни той в ефира на „Твоят ден” по NOVA News.

Вигенин: Не може да се съмняваме в решението на френския съд

„Защото той е доказал нееднократно, че е готов да раздава правосъдие - независимо, кой на каква позиция е или е бил. Искам само да припомня, че осъдителни присъди за корупция имат двама отлични президенти – Жак Ширак и Никола Саркози. Самият Саркози беше лишен от правото да заема и да се кандидатира за политически длъжности за срок от три години. Така че - законът е закон. Той беше допълнително затегнат и то именно по идея на партията на госпожа Льо Пен - злоупотребата с обществени средства във Франция се наказва освен със затвор и със забрана да се кандидатираш за политически длъжности. И това всъщност се случва с Марин Льо Пен”, заяви в предаването „Твоят ден” по NOVA News евродепутатът Кристиан Вигенин.

По думите му, ако при едно евентуално обжалване – присъдата на Льо Пен бъде потвърдена, „това би означавало политическа смърт за нея”. „Много по-голям е рискът съдът да действа политически и да издаде присъда, когато не отговаря на деянието. От аргументите на съда, които видях, наистина злоупотребата е налице. С европейски средства, които са предвидени за асистенти, сътрудници на евродепутатите и на политическите групи, тези средства са използвани за финансиране на дейността на партията на госпожа Льо Пен в този период. Това е злоупотреба и аз не виждам как съдът може да приеме нещо друго, след като тези неща очевидно са доказани, за да стигнем до тази присъда”, подчерта евродепутатът.

Повече по темата гледайте във видеото.

Източник: Източници: NBC, Guardian, BBC, БТА