Снимка: iStock
Русия подчерта ограничения напредък, който Тръмп е постигнал по отношение на обещанието си да сложи край на войната
Москва определи последните мирни предложения на САЩ като неприемливи за Кремъл, подчертавайки ограничения напредък, който Доналд Тръмп е постигнал по отношение на обещанието си да сложи край на войната в Украйна от встъпването си в длъжност през януари.
Русия: Морското прекратяване на огъня ще започне след падането на някои санкции
Външнополитическият съветник на Владимир Путин - Сергей Рябков, каза, че някои от ключовите искания на Русия са застъпени в предложенията на САЩ за прекратяване на войната. Според анализатори коментарът му е рядко признание от руската страна, че преговорите със САЩ за Украйна са в застой през последните седмици.
„Ние приемаме много сериозно моделите и решенията, предложени от американците, но не можем да приемем всичко в сегашния му вид“, каза Рябков пред руското списание „Международни дела“, цитиран от държавните медии. Това се случи, след като в неделя Тръмп разкри разочарованието си от Путин, като каза, че е „ядосан“ и заплаши да наложи мита върху износа на руски петрол.
„Всичко, което имаме днес, е опит да намерим някаква рамка, която първо да позволи прекратяване на огъня – поне както си го представят американците“, каза Рябков.
„Доколкото виждаме, в тях днес няма място за основното ни искане, а именно да се решат проблемите, свързани с първопричините за този конфликт.
Путин многократно се е позовавал на това, което според него са „първопричините“ за конфликта, за да оправдае твърдата си позиция по отношение на евентуална сделка за прекратяване на войната в Украйна. Като предварителни условия за прекратяване на огъня руският лидер настоя за условия, които на практика биха разрушили Украйна като независима, функционираща държава – привличайки я здраво в сферата на влияние на Русия. Владимир Путин настоява Киев да признае анексирането на Крим и четири частично окупирани региона в югоизточната част, да изтегли силите си от тези райони, да обещае никога да не се присъединява към НАТО и да се съгласи на демилитаризация.
През последните седмици руският президент също открито настояваше за смяна на режима в Украйна, твърдейки, че Володимир Зеленски няма легитимност да подпише мирно споразумение и предполагайки, че страната се нуждае от външно управление.
Въпреки споразумението: Русия обвини Украйна в опит да атакува енергийни обекти
Тръмп изглежда става все по-нетърпелив от липсата на напредък в прекратяването на войната, която той обеща да приключи след 24 часа, изразявайки разочарование от руските и украинските лидери, докато се бори да постигне примирие.
Коментарът на Тръмп, че е „ядосан“ на Путин заради подхода на руския лидер към потенциално прекратяване на огъня в Украйна, беше забележима промяна в тона от лидер, който преди това е изразил възхищение от руския държавен глава. По-късно обаче Тръмп промени реториката си и възприе по-примирителна позиция спрямо Москва, вместо това обвинявайки Украйна, че се опитва да предоговори икономическа сделка със САЩ.
Въпреки вълната от срещи с посредничеството на САЩ и паралелни преговори с Русия и Украйна в Саудитска Арабия, които доведоха – на хартия – до 30-дневно прекратяване на нападенията срещу енергийната инфраструктура, двете страни продължиха да си нанасят удари.
Администрацията на Тръмп също се опита да посредничи за прекратяване на огъня в Черно море, но Москва се опита да прикрепи няколко условия към сделката, включително облекчаване на европейските санкции, искане, което бързо беше отхвърлено от Брюксел.
Григорий Карасин, който представляваше Русия на преговорите със САЩ в Саудитска Арабия, миналата седмица призна, че страните не са успели да постигнат значителен напредък и че преговорите може да се проточат през следващата година.
Кремъл: Путин е изпратил съобщение на Тръмп относно предложението за примирие с Украйна
Но екипът на Тръмп заяви, че остава ангажиран със спирането на войната, като американският лидер каза в телевизионно интервю, че той и Путин планират да говорят отново тази седмица. Финландският президент Александър Стуб, който се срещна с Тръмп през уикенда, каза, че е предложил да се определи краен срок до 20 април, в който Путин да спази пълното прекратяване на огъня.
Близките до Кремъл обаче смятат, че Москва едва ли ще приеме пълно прекратяване на огъня, без да осигури някои от исканията си, които включват прекратяване на всички доставки на оръжие и разузнавателна информация за Украйна от САЩ и други съюзници. „Готови сме да продължим да се борим известно време“, каза Фьодор Лукянов, виден руски външнополитически анализатор, който ръководи група, която съветва Кремъл. "Продължаването на войната, която бавно, но сигурно печелим, е в наш интерес. Особено като се има предвид, че основният спонсор САЩ изглежда се оттегля... Защо трябва да бързаме в ситуация като тази?"