РАЗСЛЕДВАНЕ
Разследване на Мариета Николаева
В първата част на „Екскурзия мираж” ви показахме мащабна схема за измами с екскурзии. Хората плащат, но не пътуват. Обещания, чакане, но така и не си получават парите обратно. След разследването ни в редакцията постъпиха още сигнали. А междувременно пристигнаха и нови оплаквания от друга схема. Нещо повече с нас се свърза и сочената в тези сигнали като идеолог на схемата. Беше се припознала, укори ни, че не сме я потърсили за коментар. Твърди се, че жертвите са много, а щетите – крупни. Докато си играем на криеница със сочената като автор на измамите, адвокати започнаха да предлагат споразумение на потърпевшите. А в специално становище до ръководството на телевизията и до СЕМ безпрецедентно се настоява разследването да не бъде излъчвано.
„Темата на NOVA”: Екскурзия мираж (ВИДЕО)
В първата част на разследването ви показахме историите на няколко потърпевши, платили, за да пътуват в чужбина, но останали излъгани. Изчислиха, че само те са измамени с над 100 000 лева. Посочиха Петя като организатор на схемата. Осъждана е в миналото, но е реабилитирана и се води с чисто съдебно минало. Тя отказа да говори с нашия екип. В момента има над 10 жалби срещу нея и три разследвания, които се бавят заради експертиза. Преди дни е получила условна присъда по едно от тях.
Веднага след излъчването на първата част, Петя подаде жалба срещу екипа ни. А в редакцията получихме още сигнали срещу нея. Един от тях е на Весела, която чака втора година парите си за лятната почивка.
„В момента ми дължи 2700 лева. Това е останало от задълженията, които имаше. Те бяха за почивка на хотел в „Слънчев бряг” преди 2 години. Още ги чакам. Първо имаше капаро, след това доплащане. Няколко дни преди датата писах на хотела имейл и оттам ми върнаха, че на моето име няма резервация”, разказа Весела Иванова. Оттогава Петя ѝ обещавала постоянно, че ще ѝ върне парите.
Весела твърди, че има още доста потърпевши. „Само мои близки са 10 човека”, казва Весела.
Светлана Димова от Козлодуй се запознава с Петя преди 2 години покрай дъщеря си, която вече е пътувала с нея. Светлана иска да пътува с приятелка. Двете жени превеждат на Петя по 2200 лева. Когато обаче екскурзия на дъщерята на Светлана се отменя, тя се усъмнява и иска Петя да ѝ върне парите и за нейната екскурзия. „Чакахме, половин година мина, пак я питам. Пак мина един месец и помолих за лична среща. Подписахме споразумение, при което обеща по 500 лева да ни връща и ние пак започнахме да чакаме. До момента никакви пари не сме получили”, разказва Светлана.
Марио научава за по-изгодните екскурзии от своя приятелка. Заминават за Прага, където ги очаква изненада. „На втората вечер на рецепцията ни казаха, че не е платено за всички нощувки. Ние дадохме на Петя да се разправя с рецепцията, нашите карти бяха блокирани и нямахме достъп до стаята”, разказва Марио.
С приятели платили и капаро за Тенерифе и за Египет. „Един ден преди полета за Тенерифе Петя звънна, че е в полицията и са я измамили нея. Ревеше по телефона, че дава обяснения”, разказва Марио. Пари не са получили обратно.
Теодор също си чака парите от неосъществената екскурзия преди 3 години. „Предната вечер преди полета се обади на Марио. Със сърбин правела екскурзиите, полета и хотела били измама”, разказва Теодор.
Малко след анонса за първата ни част и преди излъчването на репортажа на служебната поща получихме сигнали и за измами с екскурзии срещу непознатата за нас тогава Теодора. Нещо повече, по същото време ни писа и самата тя. Припознала се, че репортажът ще бъде за нея. Тя ни укоряваше, че не сме потърсили и нея за коментар. Така самата тя неволно се разобличи.
Стефан Иванов е главен художествен ръководител на ансамбъл за народни песни и танци. През декември групата от 22-ма души трябвало да пътуват на турне до Индия. Препоръчвали им Теодора Митева да им съдейства за пътуването.
„С Теодора Митева се свързахме юни месец, за да преговорим нещата. Беше ни препоръчана от едни от нашите танцьори. Тя даваше много зор да се преведат парите за билетите. Първоначално 1600 лева капаро и стигнахме до 16 хиляди и 52 лева”, разказва Стефан Иванов.
Правят шест превода и всичко изглеждало наред. До един момент. „За Индия трябва да се вадят визи и аз съм запознат, че за визовия режим трябва време”, той започнал да бърза и да иска самолетните билети. Тогава осъзнал схемата.
„Хората решиха, че втори път ще си ги платят и индийците ни уредиха на добра цена. И така платихме ги два пъти”, разказва Стефан Иванов. Настоятелно обаче си търсят парите.
Стефан споделя в социалните мрежи и се оказва, че потърпевшите от схемата не са никак малко.
„Сигурно 40 пъти ми звънна телефона, поне 20 човека ми казаха, че са имали проблем с нея в миналото. Известно време стоях настрана от тази група, очаквах парите. И в групата като влязох, се хванах за главата колко много хора са. Да, положението е сериозно”, казва Стефан Иванов. Подава сигнали до различни институции. И чака резултат.
Надя Терзийска от Благоевград разбира от свой близък приятел за по-изгодните екскурзии. „Организирахме се група около 15-на човека, направихме плащане за една екскурзия, после до Гърция, Халдики, след това ни направи оферта за Крит - 8-9 хиляди лева беше”, разказва Надя.
Първата екскурзия се проваля. Оправданието било, че конкурент я е провалил, разказва Надя.
„С Крит стана същото, вече 8-9 месеца няма никакво връщане на пари”, казва Надя. Тя твърди, че е ощетена с около 20 000, а нейни роднини - с 10 000 лева.
„Многократно я търсихме. Първо ни каза, че ще ни обезпечава с други екскурзии, да си харесаме място. Два пъти се пробвахме и в деня на заминаване звъни, че била болна. Видяхме, че няма да възстанови парите и сме пуснали жалби”, казва Надя.
Докато търси правата си, тя също попада и на много други потърпевши. „Поне 100 човека общуваме. Имаме група, не искат да говорят, защото се надяват, че ще им върне парите”, казва Надя.
И Надя, и Стефан правят преводи за екскурзиите към фирма „Лидера Мениджмънт” и „Лидера пропърти мениджмънт”. Според Търговския регистър собственик и управител и на двете фирми е Генади Ганев. Фирмите са регистрирани в Кремиковци.
Екипът ни го намери. Но той каза, че обвиненията трябва да се коментират с Теодора, която е служителка във фирмата. По думите му той просто се води собственик на фирмата, но няма достъп до банковите сметки. С всичко се занимавала Теодора. Сама тя също има две фирми, според регистъра, но на място не откриваме тази в София. Свързваме се с нея по телефона, който е оставила в писмото до нас. Теодора отказа на няколко пъти среща с екипа ни въпреки настояването ни.
„Обвиненията ви са абсолютно безпочвени”, казва Теодора. „Адвокат Николов е проговорил с всички, които са имали някакви претенци към фирмата”, заяви Теодора. „Който има забележки към мен, има телефона на двете адвокатски кантори”, казва още Теодора.
След като стана ясно, че екипът ни работи по случая, много от потърпевшите са били потърсени от адвокат на Теодора, разказват те. „Започна обаждане от адвоката ѝ – Николов, който започна да дава зор да подписваме споразумение за изплащане на пари, да върне парите - 500 лева на месец. Аз им казах, че не сме банка. Те ни дължат 16 000 лева”, казва Стефан.
„Отказахме споразумение, започна натиск на майка ми. Бях доста търпелив, зверски натиск, но не се поддаваме. Свързали са се с всички, на които дължат пари, явно това им е играта, подписваш споразумение и пари не виждаш, това е зорът - да покажат, че искат да свършат работа”, смята Стефан.
Справката ни показа, че за Теодора Митева се говори още през 2012 година в репортаж на „Господари на ефира”. Отново за несъстояли се екскурзии. Тогава Теодора Митева е била разследвана, но оправдана от съда, показа проверката ни.
„Районната прокуратура е повдигала обвинение срещу лицето през 2018 г. По отношение на лицето има влязла в сила оправдателна присъда”, обясни Николай Николов от СРП.
В момента Теодора отново е разследвана. В прокуратурата има две преписки по сигнали на потърпевши. От прокуратурата призовават потърпевшите да подават сигнали.
А в хода на разследването ни, на служебната поща пристигна писмо, адресирано до ръководството на NOVA и СЕМ. Твърди се, че е от Теодора Митева. В него се отправя молба „да не се излъчват репортажи, които съдържат или биха съдържали непроверена от съда информация и данни”. Пише още, че се била водела очерняща кампания. А на фона на това потърпевшите с лицата, имената си и с документи удостоверяват, че са жертви на измамна схема. И все още чакат парите си. Сега на ход е прокуратурата.