Пищните лога и демонстративният лукс отстъпват пред дискретността и качеството

В света на модата настъпва тиха революция. Пищните лога и демонстративният лукс отстъпват пред нова естетика – тази на дискретността и качеството. Какво се крие зад понятието „тих лукс” и защо все повече хора с високи финансови възможности избират да изглеждат незабележими?

Докато за мнозина луксът все още означава помпозна показност на марки и състояние, то една нова вълна завладява света. „Тихият лукс” е стил без етикети, но с висока цена, която изпраща послания само до онези, които могат да ги разчетат. Той не е просто мода, а начин на живот - култура, възпитание и мярка, скрити зад семпли линии и качествени материи. Как богатите говорят чрез тишина?

В свят, пренаситен от показност, на мода се завръща една тиха, но влиятелна философия – дискретният лукс. Все повече хора с възможности избират стил, който не крещи, а шепне. „Аз го дефинирам като едно по-скоро културно наслагване за самата личност и отношение към себе си и към другите. Показността, която може да предизвика представяне на възможности за ползване на лукс, е нещо, което не се възприема от човек с богата култура – нито морално, нито естетически“, твърди професорът по моден дизайн в Националната художествена академия Майа Богданова. Тя специализира мода в Париж през 90-те години на миналия век. Френската култура очертава пътя и отношението ѝ към естетиката и детайла.

Сделка в света на модата: „Прада” купува „Версаче”

„Витрините бяха нещо изключително. Бяха аранжирани с толкова вкус и деликатност, че човек можеше да ги гледа като картини. Френската дискретност и елегантност си остават на най-високо ниво”, казва още професорът. 

Докато на много места по света днес говорим за тихия лукс като нова тенденция, то за други той не е новост.  Не само французите, но и северните култури, които са натрупали познание и естетика в годините, не обичат показността, казва проф. Богданова.

Качеството не е показност, категорични са модните експерти, но кои елементи правят една дреха луксозна, без това да е очевидно? „Качеството е в материята, качеството е в силуета и най-вече – в мярката. Мярката, която французите успяват изключително добре да владеят”, твърди професорът по моден дизайн в НХА. Тя вярва, че дискретният лукс не е въпрос на пари, а на възпитание, култура и вътрешна мярка. Това е философия за живота, която вече се прокрадва и в България. 

Коко Шанел - шпионин по време на Втората световна война?

Все повече хора у нас търсят услугите на професионалисти в дизайна, не само за това, което носят, но и за да „обличат” стилно домовете си.  „Уютът би могъл да се постигне дори само с една ценна и качествена мебел, която се предава през поколенията. Това отношение към историята за мен е много важно”, признава проф. Богданова.

Повече гледайте във видеото.