Какво съветва д-р Йоанна Кънева

Пролетта носи със себе си не само слънце и цъфтеж, но и редица алергии, които все по-често засягат очите – един от най-уязвимите органи в човешкото тяло. В студиото на предаването „Пулс“ гостува д-р Йоанна Кънева, която е офталмолог от Александровска болница. Тя развенча въпроса как алергиите въздействат върху зрителните ни органи и защо е толкова важно да не се подценяват симптомите.

Окото – прозорец към света, но и мишена за алергени

„Окото често става мишена на различни химични и природни вещества – алергени, полени, прах“, казва д-р Кънева. Най-честото алергично състояние на очите е алергичният конюнктивит – състояние, което често бива подценявано както от пациентите, така и от част от медицинските специалисти.

Симптомите му обикновено включват силен сърбеж, зачервяване, сълзене и усещане за чуждо тяло. При децата това се проявява с продължително и често търкане на очите, което може да доведе до допълнителни усложнения.

ВМА се сдоби с нова апаратура за бързи очни прегледи с високо качество (СНИМКИ)

Диагнозата започва от вратата

„Много често още с влизането на пациента в кабинета, можем да предположим, че се касае за алергичен конюнктивит“, споделя д-р Кънева. Признаците са ясни – зачервени очи, често мигане, оплаквания от сърбеж и дразнене. По време на офталмологичния преглед се установяват разширени кръвоносни съдове, изменения по клепачите, сълзене и понякога наличието на секрет, чиято консистенция и цвят могат да насочат към точната диагноза.

Самолечението – честа, но опасна грешка

Една от основните грешки на пациентите е самолечението. „Повечето идват при нас едва след седмица, когато вече са използвали различни капки – по съвет от фармацевт, приятели или стари запаси вкъщи“, разказва д-р Кънева. Това не само замаскира симптомите, но и затруднява правилната диагноза.

Особено вредна е практиката да се използват антибиотични капки при алергичен конюнктивит. „Това не само не помага, но създава риск от антибиотична резистентност, което в бъдеще затруднява лечението на истински бактериални инфекции“, предупреждава специалистът.

Лечението: индивидуално и без антибиотици

Алергичният конюнктивит не се причинява от бактерии, а от алергени като полени, домашен прах, акари и козметика. Поради това, лечението включва антиалергични капки, а не антибиотици. Диагностиката и терапията трябва да бъдат назначени от специалист възможно най-рано след появата на симптомите.

Личната рецепта за здраве

На финала д-р Кънева сподели и своята лична рецепта за здраве: „Качествено прекарано време с близки хора и щастие от това, което правиш всеки ден.“ За нея това включва и работата в Александровска болница, част от екипа на проф. Оскар, доц. Велева и доц. Костова.

Д-р Кънева споделя, че изборът ѝ на офталмология е бил случайност, но щастливо съвпадение. „Исках да стана педиатър, но съдбата ме отведе към детската офталмология – и съм благодарна за това“, споделя тя. Въпреки предизвикателствата пред лекарите в България, тя никога не е мислила да замине в чужбина. „Моята рецепта за щастие са хората около мен. Това не може да се постигне на друго място.“

Съвет от специалиста:

При първи симптоми на зачервени или сърбящи очи – потърсете офталмолог. Не използвайте капки по собствена преценка. Очите ви заслужават професионална грижа.

Целия разговор гледайте във видеото.