Според B’Tselem и Physicians for Human Rights-Israel офанзивата вече не е военна операция, а систематично унищожение на цивилна инфраструктура

Две от най-значимите израелски организации за защита на правата на човека — B’Tselem и Physicians for Human Rights-Israel (PHRI) — публикуваха съвместно изявление, в което предупреждават за възникването на „геноциден режим в Израел, който действа с цел унищожаване на палестинското общество в Газа“.

Нетаняху: Няма гладуващи хора в Газа

„Нищо не може да те подготви за осъзнаването, че си част от общество, което извършва геноцид. Това е дълбоко болезнен момент за нас“, заяви изпълнителният директор на B’Tselem Юли Новак.

Организациите обвиняват израелските власти, че действията им в Газа вече надхвърлят рамките на военна операция и представляват систематично разрушаване на цивилна инфраструктура и общности.

Изявлението им е едно от най-острите вътрешни осъждания на военната кампания и сигнал за дълбок морален разрив в самото израелско гражданско общество. То идва на фона на засилващ се международен натиск и разследвания за военни престъпления в Газа, като правозащитните групи призовават за независимо международно разследване и незабавно прекратяване на насилието срещу цивилни.

Редактор: Мария Барабашка
Източник: БГНЕС