Планира се до две години у нас да заработят шест високотехнологични спешни болници

Оказва се, че при 15% от спешните повиквания, екипите пристигат със закъснение. Признанието дойде днес от здравните власти. Планира се обаче до две години в страната ни да заработят шест високотехнологични спешни болници.

 

При всеки шести спешен случай линейките пристигат със закъснение – след 20-ата минута. И това при положение, че спешните автомобили в момента са два пъти повече от самите екипи, или общо около 600. Над 500-те медици, които тези дни участваха първия конгрес по спешна медицина у нас, признават и за други проблеми.

 

„Крещяща демонстрация на липса е например, че България е единствената държава в ЕС и в цяла Европа, която няма организирана система за оказване на помощ от въздуха. Това е уникално”, казва доц. Олег Чолаков.

 

В същото време, лекарите отчитат, че 4 от 5 случая, за които се праща линейка, всъщност не са спешни.

 

„Ходят екипи да мерят артериално налягане, ходят да установят, че няма нужда да отидат там, където са извикани. Ходят екипи, които трябва да спасява човешки животи – да преглеждат здрави арестанти в полицейски управления”, допълва медикът.

 

Затова лекарите настояват да се въведат ясни правила за това кои случаи са спешни, а всички останали пациенти да бъдат пращани при общопрактикуващите лекари. От здравното министерство обещават промени с нова стратегия, но поетапно. Първо, ще върнат спешните отделения в болниците под една шапка със спешните центрове – както беше до 2007-ма година. Според експертите, така пациентите ще бъдат равнопоставени, защото сега качеството на услугите зависи от финансовото състояние на болницата, в която са попаднали.

 

„В момента един спешен пациент попада в отделението, където се лекуват и планови болни и невинаги едно такова отделение има възможност във всеки един момент да поеме спешния пациент. А сега нашата идея е: структури, ангажирани във всеки един момент с лечението на спешния пациент”, споделя д-р Максим Гайдев.

 

Все още не е ясно, обаче, дали тези отделения ще разполагат с отделно финансиране, за да могат наистина да се отделят от болниците. Други промени в спешната помощ – от министерството обещават да актуализират системите за повиквания през телефон 112, така че да няма забавяне. Предстои до две години да бъдат създадени и шест нови спешни комплекса за цялата страна.