Фреските и стенописите по северната и западната стена на храма са върнати към оригиналния си вид

С реставрирани стенописи и икони посреща тази година поклонници за Великден Бачковският манастир, информира БГНЕС.

В основната църква върнати към оригиналния си вид са притвора и фреските и стенописите по северната и западната стени на храма. Недовършената част показва огромната разлика, а от тавана греят над 1400 златни елементи.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ БАЧКОВСКИЯ МАНАСТИР

Манастирът и неговата околност са любимо място за поклонение и отдих на мнозина. В основната църква е изложена чудотворната икона на Света Богородица, която също е обект на реставрация от няколко години. Състоянието на дървото е толкова лошо, че тя е затворена херметично в рамка от специално и рядко африканско дърво - ироко, твърдо и плътно, което не пропуска въздух, вода или дим.

По темата

Два века иконата е била скрита в планината и това се отразява на нейното състояние, от няколко години нейно копие е изваждано за литийните шествия. Но въпреки всичко тя е там, в храма и пред нея винаги има хора.

Интересен поглед към миналото дава музеят на Бачковския манастир, в него са изложени стари църковни потреби и утвар, облекла на духовници, икони. Нумизматична сбирка от монети, събирани от поклонници през вековете, говори за древната история и за популярността на това свято място.

Бачковският манастир е забележителен и с наследството, оставено от най-големия майстор на четката от 19 век Захари Зограф. С един от неговите стенописи на стената на църквата "Св. Никола", която е във вътрешния двор на манастира, е свързан огромен за времето си скандал. В композицията "Страшният съд" той рисува грешниците - мъже и жени, слизащи в ада. Там е тя, че в тези групи той е изобразил пловдивските чорбаджии и техните "кокони".

От Бачковския манастир започват и първите опити на българската гражданска живопис. Там Захари Зограф се среща с двама френски художници - "майсторе французки зографе", които му откриват нов свят. От това време, описва в книгата си "Възрожденският Пловдив" Николай Генчев, е запазена една скица от изгледа на близкия до манастира водопад, която по-късно Захари Зограф разработва и с темпера, както и скици на цветя, пеперуди, драперии и глави.

Водопадът, дал начало на българската гражданска живопис, и днес може да се види, а зелените пътеки в резервата Червената стена водят до чудни и прекрасни гледки.

Тук в местността Клувията, разказва легендата, две овчарчета намират чудотворната икона, скрита в пещера в скалите и останала там два века, там им се е явила Света Богородица. По пътя натам има два параклиса, има и чинари, които разпростират клони в небето вече триста години.

На втория ден след Великден по традиция литийно шествие отнася иконата, вече нейно копие, до мястото, където е открита.

Освен реставрацията, в Бачковския манастир бе извършен и ремонт на крилото, което предлага подслон на поклонниците. Условията са много добри, а цените са символични. Условието да бъдат настанявани двойки е, те да са в граждански брак.

Тунелите по пътя от Асеновград за Смолян, по които се работеше в последната година, вече са готови и свободни за движение. Манастирът очаква над 10 000 поклонници за Великден. 5 000 яйца вече са боядисани и ще бъдат раздадени за здраве и почит пред Възкресението. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари. 

 

Редактор: