Американците са притежавали 55 000 птици, британците - над 200 000

През декември 1944 г. производителят на бельо Maidenform се отказва от обичайните си стоки в полза на държавен договор за производство на 28 500 гълъбови жилетки, разказват от Националния музей на американската история. Самите жилетки са изработени „от порести материали, с по-плътна тъкан отдолу, така че ноктите на гълъбите да не повредят мрежата“, пише НМАИ.

Гълъб шампион измина над 1 000 километра за 31 часа (ВИДЕО)

„Жилетката била оформена по тялото на гълъба, оставяйки главата, шията, върховете на крилата, опашката и краката им открити.“

Гълъби куриери са били използвани от различни държави през Втората световна война и въпреки привидно остарелия метод, са били сред най-сигурните и надеждни форми на комуникация. Сигналният корпус на армията изпраща около 30 000 съобщения чрез гълъби, като 96 процента стигат до определената им дестинация.

Що се отнася до скоростта на летене, гълъбите-куриери са могли да летят със скорост от около 80 км/ч и са пътували средно по около 40 км на мисия.

Соколите - летящата охрана на "Ролан Гарос" (ВИДЕО+СНИМКИ)

Първоначално съобщенията били поставяни в малка капсула, прикрепена към краката на гълъбите. Но появата на гълъбовия сутиен / жилетка на Maidenform позволява на ръководителите и членовете на службата да прикачват по-големи пакетчета със съобщенията към птиците, включително карти, снимки, доклади и дори малки камери.

По време на войната американците са „дислоцирали“ на фронта приблизително 55 000 гълъба. Междувременно британците са разполагали с далеч по-многоброен „въздушен флот“ от над 200 000. 

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.

Редактор:
Източник: БГНЕС