На теория няма причина да очакваме да има проблем за бременни жени от ваксината на Pfizer, каза специалистът
"Около 15 000 мутации са регистрирани до момента в този вирус. При всяка една първа среща с вируса организмът включва вроден имунен отговор''. С тези думи започна участието си в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS вирусологът проф. Радостина Александрова.
Според нея вирусите имат механизми, които могат да заобиколят тази защита. А при адаптивния имунен отговор се образуват антитела, те му пречат да инфектира клетките, а клетките могат да разпознаят вече заразени клетки и да ги унищожат, това е клетъчен имунен отговор.
Тя сподели, че на дневен ред са ново поколение ваксини – РНК. А учените търсят най-добрата формула как да бъдат приложени.
"На теория няма причина да очакваме да има проблем за бременни жени от ваксината на Pfizer, а тази на AstraZeneca допускаме, че е ефективна не само между 18 г. и 55 г., но и по-нагоре", обясни вирусологът.
Какво съдържа медикаментът, излекувал Тръмп от COVID-19 (ВИДЕО)
"Руската ваксина е много сходна на тази на AstraZeneca. Китайската ваксина е класическа, инактивиран вирус се използва. Живите ваксини са отслабени, докато този изобщо не може да се размножава в клетката", коментира тя.
По нейните думи при една доза на Pfizer в комбинация с една на AstraZeneca се получава много добър клетъчен имунен отговор, това е доказано при експерименти с животни.
Целия разговор вижте във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и и HUAWEI AppGallery ТУК.