БГНЕС
Шефката на МВФ подчерта, че възстановяването на световната икономика след COVID набира скорост
Руската икономика ще се сблъска с дълбока рецесия през текущата година, смята управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от ТАСС.
Военните действия в Украйна разрушават тази страна, но са пагубни и за Русия. Тя също ще се окаже в дълбока рецесия, заяви днес Георгиева на Световната правителствена среща на върха в Дубай.
Що се отнася до възстановяването на световната икономика след пандемията от коронавируса, шефката на МВФ подчерта, че този процес набира скорост. Световната икономика все още се възстановява след пандемията. Започваме от най-ниската точка, а се надявахме на по-голям растеж и ограничаване на инфлацията. Получихме обаче точно обратното – спад в растежа и повишаване на инфлацията, добави тя.
Кристалина Георгиева: Войната в Украйна ще забави световния растеж
Междувременно рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс“ (S&P) очаква понижение на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на Русия с 8,5 на сто през тази година спрямо предходна прогноза за растеж от 2,7 на сто. Това се посочва в сайта на агенцията, като за причина се изтъкват жестоките международни санкции спрямо страната, както и прекъсването на връзките със западните компании.
Руската икономика изпитва сериозни последствия от въздействието на международните санкции и решението на западни компании или да прекратят операциите си в Русия, или напълно да прекъснат връзките си със страната, добавят от "Стандард енд Пуърс“. В същото време подобна комбинация от санкции като наложените на Русия досега не е била прилагана към голяма глобално интегрирана икономика, така че е трудно да се предвиди доколко силно ще бъде влиянието на наказателните мерки, освен че ще е сериозно, коментира рейтинговата агенция.
Георгиева: Китай няма да рискува търговията със Запада заради Русия
Руско-украинският конфликт може да задълбочи недостига на стоки и да доведе до покачване на цените, смятат експертите на рейтинговата агенция. Русия е важен износител на въглеводороди, торове и метали, а Русия и Украйна са големи производители на зърнени култури, особено пшеница и царевица, отбелязва "Стандард енд Пуърс“.
Русия се сблъсква с трудности при износа на част от продукцията си заради санкциите, проблеми с логистиката и нежеланието на някои търговски партньори да купуват руски стоки, докато Украйна в много отношения е откъсната физически от каналите за дистрибуция, съобщи регйтинговата агенция. Тя добави, че Беларус, срещу който също има международни санкции, е голям износител на торове, особено калиев карбонат, чиито дял е една пета от световния експорт.
Така конфликтът води до огромен скок в цените на суровините. Някои стоки са поскъпнали с над 30 на сто през последните две седмици, заключава "Стандард енд Пуърс“.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.