Все по-голям дял от гласоподавателите в САЩ са млади хора, които биха могли да изиграят ключова роля в изборите през ноември

Ще повлияе ли младежкият вот на изборите в САЩ? Харис и Тръмп се радват на вълна от избирателен ентусиазъм и подкрепа, особено сред младите. А те показват исторически ниска избирателна активност,  посочват от Voice of America.

Все по-голям дял от гласоподавателите в САЩ са точно млади хора, които биха могли да изиграят ключова роля в изборите този ноември.

“Причините, поради които младите хора са малко по-пасивни в изборния ден, са пряко свързани с тяхното разочарование от това как работи сегашното ни правителство. Те не виждат промяната да се случва със скоростта, с която биха искали", обяснява Руди Гарет от Алианса за младежко действие, който насърчава младежката гражданска ангажираност. 

Откакто вицепрезидентът Камала Харис стана кандидат за президент на Демократическата партия, настъпи забележителна промяна сред по-младите. Според проучванията има скок от 5% желаещи да гласуват, посочва Ник Ахамед, заместник изпълнителен директор на Priorities USA - комитет за политически действия на Демократическата партия. 

Обявиха датата на първия дебат между Тръмп и Харис

19-годишната Селесте Галвес споделя пред Voice of America, че след кандидатурата на Харис вече се вълнува повече от политическите процеси в страната.

Интересът доведе до скок в новите регистрации на избирателите. Vote.org съобщи за над 100 000 души, които са се регистрирали да гласуват, след като Джо Байдън обяви, че се оттегля. Гласоподавателите на възраст от 18 до 34 години са почти 85% от тези нови регистрации. 

“Разочарованието не е равно на апатия. Младите наистина разбират какво се случва в политиката. Те просто не виждат промяната, която искат да видят, за да имат мотив да участват в изборите. Но иначе се интересуват от това, което се случва", смята Гарет и допълва, че след смяната на Байдън с Харис има промяна в положителна посока.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, vesti.bg