Снимка: Getty Images
Това е значителна промяна на политиката на Вашингтон в украинско-руския конфликт
Администрацията на президента Джо Байдън е разрешила на Украйна да използва оръжия, произведени в САЩ, за нанасяне на удари дълбоко в територията на Русия, са заявили две американски официални лица и източник, запознат с решението. Това е значителна промяна на политиката на Вашингтон в украинско-руския конфликт.
Украйна планира да проведе първите си атаки на далечни разстояния през следващите дни, казаха източниците, цитирани от агенция "Ройтерс", без да разкриват подробности поради опасения за оперативната сигурност.
САЩ отпуснаха на Украйна 20 млн. долара от замразените руски активи
Този ход идва два месеца преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност на 20 януари и е последван от месеци на молби от страна на украинския президент Володимир Зеленски, който настояваше Вашингтон да позволи на украинската армия да използва американски оръжия за поразяване на руски военни цели далеч от нейната граница.
Промяната идва до голяма степен в отговор на разполагането от страна на Русия на сухопътни войски от Северна Корея, пристигнали, за да допълнят силите на Москва - развитие, което е предизвикало тревога във Вашингтон и Киев, САЩ, е заявил източникът, запознат с решението.
Белият дом и Държавният департамент отказаха коментар. Украинското министерство на външните работи и кабинетът на президента не отговориха веднага на молбите за коментар от агенция "Ройтерс".
По-рано Русия предупреди, че ще възприеме стъпката за разхлабване на ограниченията за използване на американски оръжия от страна на Украйна като сериозна ескалация.
САЩ отпуснаха на Украйна 20 млн. долара от замразените руски активи
Според източниците, първите удари от страна на Украйна вероятно ще бъдат нанесени с помощта на ракети ATACMS, които имат обсег до 306 км.
Макар че някои американски служители изразиха скептицизъм, че разрешаването на удари с голям обсег ще промени цялостният ход на войната, решението може да помогне на Украйна в момент, когато руските сили постигат успехи, и евентуално да постави Киев в по-добра преговорна позиция, когато и ако се стигне до преговори за прекратяване на огъня.
Засега не е ясно дали Тръмп ще отмени решението на Байдън, когато встъпи в длъжност. Той отдавна критикува мащаба на американската финансова и военна помощ за Украйна и обещава бързо да сложи край на войната, без да обяснява как.
Говорител на Тръмп също не е отговорил на молбата за коментар на агенция Ройтерс, но един от най-близките съветници на Тръмп по външна политика, Ричард Гренел, разкритикува решението. „Ескалиране на войните преди да напусне поста си“, заяви Гренел в публикация в X, с която реагира на новината.
Част от републиканците в Конгреса бяха призовали Байдън да разхлаби правилата за това как Украйна може да използва оръжия, предоставени от САЩ.
След победата на Тръмп на 5 ноември високопоставени служители от администрацията на Байдън неведнъж са заявявали, че ще използват оставащото време, за да гарантират, че Украйна ще може да се сражава ефективно през следващата година или да преговаря за мир с Русия от „позиция на силата“.