Според журналиста Валерий Тодоров преди това акцентът е бил върху отбраната, а не върху нападението
„Така както е разписана ядрената доктрина, Русия е във война с НАТО”, коментира в студиото на „Здравей, България” експертът по международна сигурност проф. Румен Кънчев.
Припомняме, че Владимир Путин одобри актуализирана ядрена доктрина. Според нея Русия може да обмисли използването на ядрени оръжия, ако бъде обект на ракетно нападение, подкрепено от ядрена сила. Това вероятно е отговор на администрацията на Байдън, която позволи на Украйна да изстрелва американски ракети с голям обсег дълбоко в територията на Русия.
Путин: Коментарите на Зеленски за ядрените оръжия са опасна провокация
„Акцентът в сегашната ядрена доктрина е върху това, че може да изпревари с ядрения удар, ако има стратегическа заплаха. Докато акцентът в предишната доктрина беше по-скоро отбранителен”, обясни журналистът Валерий Тодоров.
Кремъл: Украйна изстреля първите американски ракети по Русия
По думите на проф. Кънчев с актуализацията на въпросната ядрена доктрина вече по всяко време руският президент има право да даде заповед за нанасяне на удар. „НАТО все още няма подобна доктрина, чрез която може бързо да се реагира”, добави той.
Според проф. Кънчев от началото на войната, до настоящия момент Русия следва концепцията за „ядрен капан”. „Той се състои в това, че Русия шантажира Украйна от самото начало като казва, че има ядрено оръжие, с което може да нанесе удар”, добави проф. Кънчев.
„В екипа на Тръмп се обсъждат няколко варианта за решаването на конфликта между Русия и Украйна. Един от тях е колко време западните страни могат да поддържа Украйна с темпото, в което го прави в момента”, посочи още той.
По думи на Тодоров печалното в случая е, че всички варианти засягат териториални отстъпки от страна на Украйна.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова