Снимка: iStock
Доц. Спас Спасков и икономистът Аркади Шарков коментират протеста на здравните служители
Моментът за протеста на медиците не беше уцелен. Ако беше преди 2-3 седмици, когато все още не беше гласуват бюджета, то би имало логика. Сега вече план-сметката на държавата е гласувана и е много трудно могат да се предприемат някакви мерки особено за психиатричните клиники, защото те са държавни структури. Другите болници са търговски дружества, които заработват средства и оттам се определят и заплатите. Това каза доц. Спас Спасков в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Той допълни, че възнагражденията на медиците не се определят централизирано, а зависят от обема на дейността. И посочи, че искането за увеличаване на клиничните пътеки е трябвало да бъде искано преди гласуването бюджета на НЗОК.
Икономистът Аркади Шарков каза, че ако има пациенти в определено лечебно заведение и достатъчно голям обем дейност, то ще има и пари. И допълни, че всеки съвет на директорите решава какви заплати ще регламентира. Той допълни, че възнагражденията зависят и от извършената дейност и приходите от клинични пътеки.
Служители на болница „Света Екатерина” и синдикат „Защита” блокираха булевард в София
По негови думи заплатите няма да се променят от това дали лечебното заведение е търговско дружество или не.
Шарков посочи още: „Количеството на лечебните заведения на територията на страната постоянно набъбва. Няма оптимизация на този болничен ресурс, за да има правилно разпределение на медицинските специалисти, да се успокои техният дефицит, да се оптимизират разходите и да се преразпределят те както трябва”.
„Има косвени начини да бъдат субсидирани част от болниците и това е чрез т.нар. уставен капитал”, каза още икономистът.
Безплатни лекарства за деца: Какви рискове крие новата мярка
Спасков смята, че е решението болниците да бъдат търговски дружества е добро.
„Ако положат повече усилия да има повече пациенти, вероятността заплатите да се повишат и условията на труда да се подобрят са по-големи”, допълни още доцентът.
Лекарят каза още, че парите в здравеопазването „не са безкрайни” и целта при разпределянето им е наличните средства да достигнат до колкото може повече хора.
„Ако клиничните пътеки бъдат увеличени като средства, ще се повишат и заплатите. Но въпросът е разполагаме ли с такива средства”, заяви още той.
Шарков беше категоричен, че трябва да се увеличи финансирането за психиатричната помощ.
Той посочи още, че трябва да се коментира и въпроса за качеството на медицинските услуги, независимо от това дали става дума за търговско, или нетърговско дружество.
Повече по темата гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова