Все повече университети в САЩ се обявяват срещу действията на администрацията

Доналд Тръмп обяви, че Харвардският университет вече не трябва да получава федерални средства, наричайки го „шега“, която „учи на омраза и глупост“, а администрацията му каза, че най-изтъкнатият американски университет може да загуби възможността си да записва чуждестранни студенти.

Харвард влезе в новините в понеделник, като стана първият университет, който се изправи срещу поредицата от тежки искания на администрацията на Тръмп, подготвяйки сцената за сблъсък между федералното правителство и една от най-престижните институции в САЩ.

Администрацията на Тръмп бързо отмъсти, като обяви, че ще замрази повече от 2 милиарда долара многогодишни безвъзмездни средства и договори с университета. В сряда CNN също съобщи, че Тръмп планира да отнеме статута на "Харвард" на освободен от данъци.

Много политици от Демократическата партия и водещи университети в цялата страна се обединиха в подкрепа на Харвард, но администрацията на Тръмп втърди това, заплашвайки да лиши Харвард от статута му на освободен от данъци и настоявайки университетът да се извини.

Министерството на вътрешната сигурност заяви късно в сряда, че "Харвард" ще загуби способността си да записва чуждестранни студенти, ако не изпълни исканията на администрацията на Тръмп да сподели информация за притежателите на визи. Министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноем също обяви прекратяването на две стипендии на ведомството за Харвард на обща стойност над 2,7 милиона долара.

Тръмп нарече Харвардския университет "майтап"

Ноем каза, че е написала писмо до университета с искане на обяснение за наречените от нея „незаконни и насилствени дейности“ на притежателите на чуждестранни студентски визи в Харвард до 30 април. „И ако "Харвард" не може да потвърди, че е в пълно съответствие с изискванията си за докладване, университетът ще загуби привилегията да записва чуждестранни студенти“, каза тя в изявление.

Снимка: iStock

Говорител на "Харвард" коментира, че е запознат с писмото на Ноем и че университетът остава зад изявлението си по-рано през седмицата „да не се отказва от независимостта си или да се отказва от конституционните си права“, като същевременно заявява, че ще спазва закона.

Като част от текущата правителствена проверка на различни университети по обвинения в антисемитизъм след водените от студенти протести в кампуса срещу войната в Газа миналата година, администрацията на Тръмп изпрати писмо до Харвардския университет в петък, очертавайки списък с искания, които трябва да изпълни, за да „запази финансовите отношения на Харвард с федералното правителство“.

Доналд Тръмп замразява финансиране за 2,3 млрд. долара за университета "Харвард"

Президентът настоява "Харвард" да закрие всички програми за разнообразие, справедливост и приобщаване; да споделя различни подробности за приема на студенти с правителството; да докладва на федералните власти чуждестранни студенти, които нарушават нормите на поведение; да възложи на външна страна да одитира всеки академичен отдел, за да се увери, че студентите, преподавателите, служителите и ръководството имат „разнообразна гледна точка“ и т.н.

В понеделник президентът на "Харвард", Алън Гарбър, отговори, че университетът няма да се подчини на исканията на правителството, описвайки ги като "опит за контрол на общността на Харвард".

„Университетът няма да се откаже от своята независимост или да се откаже от конституционните си права. Предписанието на администрацията надхвърля правомощията на федералното правителство. То нарушава правата на първата поправка на Харвард и надхвърля законовите граници на правомощията на правителството съгласно Дял VI. И заплашва нашите ценности като частна институция, посветена на преследването, производството и разпространението на знания", каза той.

И добави: „Никое правителство – независимо от това коя партия е на власт – не трябва да диктува какво могат да преподават частните университети, кого могат да приемат и наемат и кои области на обучение и изследвания могат да преследват.“

Други университети реагираха незабавно. В изявление във вторник изпълняващият длъжността президент на Колумбийския университет каза, че "ще отхвърли всяко споразумение, в което правителството диктува какво да преподаваме, изследваме или кого да наемаме".

Снимка: iStock

Изявлението идва след като Колумбийският университет се съгласи с няколко искания от страна на администрацията миналия месец, след като Белият дом изтегли 400 милиона долара субсидии за научни изследвания и друго финансиране от университета заради справянето му с протестите срещу войната в Газа.

„За да успокоим умовете“, написа във вторник изпълняващият длъжността президент на Колумбийския университет Клеър Шипман, „въпреки че се стремим да продължим конструктивен диалог с правителството, ще отхвърлим всяко споразумение, което изисква от нас да се откажем от нашата независимост и автономия като образователна институция.“

Президентът на Станфордския университет Джонатан Левин и ректорът на университета Джени Мартинез също публикуваха изявление в отговор на решението на "Харвард", в което похвалиха университета.

Снимка: iStock

„Университетите трябва да се обръщат към легитимните критики със смирение и откритост. Но начинът да се постигне конструктивна промяна не е чрез унищожаване на капацитета на нацията за научни изследвания или правителството да поеме командването на частна институция", пишат Левин и Мартинес.

Кристофър Айсгрубер, президентът на Принстънския университет, също се изказа.

„Принстън стои зад Харвард. Насърчавам всички да прочетат силното писмо на президента Алън Гарбър изцяло", пише той.

Снимка: iStock

Същото направи и бившият президент на САЩ Барак Обама.

„Харвард" даде пример за други висши учебни заведения – отхвърли незаконен и измамен опит за задушаване на академичната свобода, като същевременно предприе конкретни стъпки, за да гарантира, че всички студенти в Харвард могат да се възползват от среда на интелектуално изследване, строг дебат и взаимно уважение. Да се ​​надяваме, че и други институции ще последват примера ни", пише бившият президент.

Маура Хийли, губернаторът на Масачузетс, където се намира "Харвард", също похвали университета за това, че „се противопоставя наглите опити на администрацията на Тръмп да тормози университетите и да даде оръжие в ръцете на Министерството на правосъдието на САЩ под фалшивия претекст за граждански права“.

В отговор Тръмп заплаши "Харвард" да му отнеме статута на освободен от данъци. Повечето университети в САЩ са освободени от федерален данък върху доходите съгласно данъчния кодекс на САЩ, тъй като се счита, че се управляват „изключително“ за обществени образователни цели.

По-късно във вторник прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит каза пред репортери, че Тръмп "иска да види как Харвард да се извинява". След това в сряда сутринта Тръмп отново се писа в социалната си мрежа, за да атакува Харвард.

„Харвард е ШЕГА, преподава омраза и глупост и повече не трябва да получава федерални средства“, написа Тръмп в дългия пост. „Благодаря ви за вниманието към този въпрос!“