Началото е дадено на 15 август 1534 г. от баския благородник Игнаций Лойола

Папа Франциск беше първият понтифекс, избран от Обществото на Исус - известно още като йезуитите. Това е един от най-известните религиозни ордени в Католическата църква, с приблизително 15 000 свещеници, братя и послушници от повече от 110 страни.

„Ако не мога да се оженя за теб, ще стана свещеник“: Коя е голямата любов на папа Франциск

Началото на ордена е дадено на 15 август 1534 г. от баския благородник Игнаций Лойола и няколко негови съмишленици в Париж. Самият орден е официално утвърден на 27 септември 1540 г. в Рим с була на папа Павел III, озаглавена Regimini militantis Ecclesiae (За Ордена на войнстващата Църква).

Техният обхват се простира от престижни университети до скромни приюти за мигранти или селца в джунглата, всичко това в преследване на мисията, капсулирана в мотото им – „ad majorem Dei gloriam“ („за по-голямата слава на Бог“).

Отиде си папа Франциск

„Папа Франциск потвърди, че йезуитът е слуга на радостта от Евангелието в каквато и мисия да се ангажира“, пише висшестоящият генерал на ордена, преподобният Артуро Соса в посланието си до колегите йезуити след смъртта на Франциск.

Снимка: gettyimages

Историята и световното присъствие на йезуитите

Орденът е основан през 16 век от испанския Св. Игнатий от Лойола, чиито „духовни упражнения“ все още са класика в католическите съзерцателни практики. От самото начало той подчертава мисионерския, международен обхват на ордена.

Йезуитите били доста по-различни от останалите ордени. Като за начало Лойола и неговите наследници се избирали не за определен мандат, както било прието, а доживотно. Йезуитите освен това не пеели всекидневни църковни псалми в хор, по подобие на останалите ордени. Всеки новоприет член трябвало да положи обет за бедност, целомъдрие и подчинение.

Обявиха причината за смъртта на папа Франциск

През следващите векове йезуитите са изградили репутация в областта на науката и образованието, основавайки училища и университети по целия свят, включително университета Джорджтаун във Вашингтон и Папския Григориански университет, който обучава предимно духовници, монахини и семинаристи в Рим.

Далеч от залите на академичните среди, йезуитите също така често служили на много гранични точки в Америка и са помагали на бежанци от конфликти и хуманитарни кризи по целия свят.

Тази способност да преминават от социално-политическия елит към най-известните е отличителен белег на йезуитите от самото им основаване, споделя преподобният Брус Морил, йезуитски свещеник.

Йезуитското служение на бежанците и мигрантите е приоритет за Франциск

Йезуитската служба за бежанци е основана през 1980 г., за да отговори на нарастващите нужди на онези, които бягат от войната във Виетнам.

Оттогава тя се превръща в една от най-активните организации в световен мащаб в подпомагането на бежанци, търсещи убежище и мигранти по целия свят, независимо от тяхната вяра. Застъпничеството за мигрантите беше един от основните приоритети на Франциск.

Съществуват и йезуитска мигрантска мрежа и служба, активни групи в много страни, предоставящи хуманитарни, правни, психосоциални и пастирски грижи на хора, разселени поради насилие или глад. Те служат и на семействата, които мигрантите оставят. 

Преподобният Майкъл Галахър, йезуитски свещеник и адвокат, служи при 13 000 мигранти миналата година в Ел Пасо, Тексас, където църквата му управляваше приют на няколко километра северно от границата между САЩ и Мексико. Сега тя е затворена, поради огромния спад на граничните пунктове.

„Всички се чувствахме силно подкрепени от това, че той непрекъснато казваше, че мигрантите са важни“, каза Галахър за Франциск. „Непрекъснатият му фокус върху човечеството и човешкото достойнство на всички хора, особено тези, които често са демонизирани, е един от неговите трайни приноси“, добавя той. 

Обявиха датата и часа на погребението на папа Франциск

Също в Тексас преподобният Брайън Страсбургер, още един йезуитски свещеник, ръководи граничните мисии на Дел Камино в долината Рио Гранде и често е посещавал близките приюти в Мексико. Той нарече Франциск „велик пастор и поклонник, който e поставил защитата на мигрантите в центъра на своето папство от самото начало до последното си Великденско послание“.

„Той постоянно ни напомня, че всички ние сме мигранти, отправили се на пътешествие в този живот. Крайната ни дестинация е вечният покой с Господ“, каза Страсбургер.

Политическите борби и противоречия през вековете

В един момент от историята самите йезуити са били своеобразни бежанци – папа Климент XIV, поддавайки се на натиска на европейските политически интереси през 1773 г., нарежда орденът да бъде разпуснат. Въпреки това да действат на територията на Прусия и Русия. През 1814 г. папа Пий VII възстановява йезуитите, които веднага се връщат към своето образователно призвание.

Само преди две години правителството на Никарагуа конфискува управлявания от йезуити Университет на Централна Америка, който беше център на масови протести срещу президента Даниел Ортега. Неговото потискане на религиозната свобода беше широко осъдено.

По време на гражданската война в Салвадор църквата се опита да посредничи за мир между правителството и онези, които се надигат срещу него, когато през 1989 г. войници убиха шестима йезуити в кампуса на Централноамериканския университет в столицата на страната.

Тревога във Ватикана: Какво следва предвид влошеното здраве на папата

Много общности в Мексико все още скърбят за убийството през 2022 г. на двама възрастни йезуитски свещеници в отдалечените планини Тарахумара от лидер на една от престъпните банди в страната.

Йезуитите са обект и на противоречия, от злоупотреби в бивши училища на общността в Канада и Съединените щати, доскорошен случай, включващ известен бивш йезуитски художник.

Орденът обяви миналия месец репарации на около 20 жени, които казаха, че са били сексуално, психологически и духовно малтретирани от преподобния Марко Рупник, който беше отлъчен от йезуитите през 2023 г.

Редактор: Цветина Петкова
Източник: "Асошейтед прес"