Тя настояват да бъде въведена и обща ситема между полиция, пожарна и Бърза помощ

Всеки месец в страната екип на Бърза помощ става жертва на агресия и нападение. За последния случай ви разказахме в четвъртък в Новинитеслед като пиян мъж нападна с нож и пистолет спешен екип във Враца. Според него лекарите закъснели.

 

Това стана причина работещите в Бърза помощ отново да поискат спешни мерки, с които да получат по-добра защита от агресивните пациенти. 

 

В случая с екипа на Бърза помощ - Враца лекарите се отърваха без наранявания. Какво ще бъде наказанието на нападателя ще стане ясно, след като приключи проверката по случая. Според приетите през лятото законови промени нападението над лекар се наказва със затвор от 3 до 15 години, но само в случаите, в които има нанесена телесна повреда. 

 

Подобни случаи могат да разкажат екипите на Спешната помощ в почти всички градове на страната. Заради продължаващите нападения от Асоциацията на служителите в спешните центрове поискаха още мерки за гарантиране сигурността им.

 

В момента, ако бъде нападнат екип на Спешна помощ, ние нямаме паник бутони - всяко едно такси в страната има паник бутони, ние нямаме паник бутони. Питам аз, наясно ли са хората, от които зависи реформата в Спешната помощ, че при една агресия спрямо екипа ни е застрашен и пациентът”, каза Десислава Кателиева от Асоциацията на работещите в Спешната помощ. 

 

Освен паник бутони лекарите настояват да бъде въведена и обща ситема между полиция, пожарна и Бърза помощ.  

 

Чрез тези радиостанции те локализират мястото, GPS координацията на екипите и правят връзка с най-близката полицейска патрулка, която е свободна. По този начин се гарантира защитата на екипите. 

 

Ако ситуацията не се промени, лекарите не изключват и масово напускане на свои колеги.