Снимка: Thinkstock
Тя е разположена на плаващ остров на около 16 000 км от България
Български бизнесмен основа своя собствена държава на плаващ остров в Тихия океан, образуван при изригването на подводен вулкан. Площта ѝ е 27 хил. кв. км и се намира на около 16 000 км от България.
"Две години опитвах да присъединя острова към България, предлагах го и на Европейския съюз. Нито един чиновник не се развълнува и реших, че ще направя собствена държава", разказа пред "24 часа" Владимир Баланов. Българското външно министерство отхвърлило искането му към нашата страна, защото на него нямало местни жители.
Новата държава всъщност е княжество. Казва се Нова Атлантида и засега има трима жители - князът, съпругата му Галина и синът им Йордан. Намерен е обаче вицепремиер и четвърти поданик - шефът на "Менса" в България Христо Радков.
Баланов избрал монархията като форма на управление, за да избегне възможността да бъде свален на купени избори.
Княжеството вече си има конституция, с която е станало и обявяването на държавата.
Сега му трябва признание от поне една друга държава, за да бъде процедурата напълно официализирана. Князът води преговори с редица държави от Южна Америка и от ЕС. Засега е решил да ползва българските закони, докато Нова Атлантида напише собствени.
Баланов не крие, че се е вдъхновил за създаването на новата държава от Либерланд - основана през април тази година от чеха Вит Йедличка върху 7 кв. км ничия земя между Сърбия и Хърватия. Докато Либерланд залага на свободния живот и дори позволява наркотиците, то Нова Атлантида е повече бизнес начинание.
Княз Баланов обаче има доста по-перспективни планове за Нова Атлантида. Разработил е четири проекта. Първият предвижда създаването на социална мрежа за гражданите на новата държава на адрес IQ140.eu. С регистрацията новите поданици ще получат по 500 княжески долара, но в електронни пари тип биткойн. Три пъти повече ще получават регистрираните нобелисти, които имат право на поданство по право според Конституцията на Нова Атлантида.
С парите си поданиците стават акционери в новата държава, а разрастването на социалната мрежа трябвало да гарантира приходи от реклама и съответно създаването на национално богатство, наравно с природните богатства на острова.
Именно заради виртуалната валута князът иска да привлече за поданици компютърни специалисти.
Виртуалните княжески долари можело да бъдат ползвани и за обмяна между поданиците.