Снимка: Shutterstock
Това сочи изследване на екип от Университетския колеж "Корк"
Чревните бактерии може да влияят директно на структурата и функцията на мозъка, като регулират миелинизацията - процесът на формиране на изолация на нервните влакна, за да могат правилно да пренасят импулси, сочи изследване на екип от Университетския колеж "Корк", цитирано от "The Guardian" и агенция "Фокус".
Изненадващите резултати, публикувани в журнала "Translational Psychiatry", предоставят вероятно най-убедителното доказателство, че бактериите в стомашно-чревния тракт имат директен физиологичен ефект върху мозъка. Откритието дава надежди за лечение на заболявания като множествена склероза и дори психични разстройства чрез промяна на състава на чревната микрофлора.
През последните десет години изследванията на чревните бактерии бележат бум, като става все по-ясно, че съществува двупосочна комуникация между чревните бактерии и мозъка.
Микробиомът в човешката храносмилателна система изпълнява важна роля за здравословното състояние, включително и на мисловния орган.
Миелинът е мастно вещество, която обвива нервните влакна. Той предотвратява изтичане на електрически ток и улеснява провеждането на нервни импулси. В мозъка миелинът се произвежда от специализирани глиални клетки. Процесът на миелинизация е изключително важен за развитието и съзряването на мозъка, както и за всекидневното му функциониране. Веществото увеличава скоростта на проводимост на нервните влакна стотици пъти, а последиците от разпадането му могат да бъдат разрушителни.