Съветът на ЕС обаче постави четири условия това да се случи
Компромис в Брюксел! Държавите от общността дадоха зелена светлина за бъдещите преговори за присъединяване на Македония и Албания към Европейския съюз.
Стартът на преговорите вероятно ще бъде през юни 2019 г. Това стана ясно след заседанието на Съвета на външните министри. Все пак решението ще зависи от процедурите в националните парламенти на двете държави. Необходимо е и одобрението на Европейския съвет.
Македонският президент наложи вето на споразумението за името
Съветът на ЕС препоръчва възможно отваряне на преговори за членство при следните четири условия: провеждане на спешни реформи, изпълнение на Договора за името, положителен доклад на ЕК и решение на Съвета на ЕС.
Първата точка от срещата на външните министри на ЕС, която започна тази сутрин, беше разширяването на съюза. По време на срещата всяка страна изяви своята позиция.
Още преди началото й някои министри вече бяха изразили позициите си. Холандският министър Стеф Блок, заяви, че за неговата страна е важно да се видят доказателствата, че реформите се изпълняват по един устойчив начин, а за това е необходимо време.
Георге Иванов не подписа Договора за името
Министърът за Европа в германското външно министерство Михаел Рот заяви, че Берлин е готов да даде зелена светлина за започване на преговорите с Македония и Албания.
"Германското правителство е готово да подкрепи Македония и Албания по пътя им към ЕС. Готови сме да дадем зелена светлина и бих искал да насърча и нашите приятели в Холандия и Франция да се присъединят към нас", каза министърът за Европа в германското външно министерство Михаел Рот.
ЕС и Черна гора отвориха нова глава в преговорите за членство
В понеделник върховният представител на ЕС по въпросите на сигурността и външната политика Федерика Могерини призова министрите на външните работи да подкрепят започването на преговори за присъединяването на Република Македония към ЕС.
"Ние препоръчахме започването на преговори със Скопие и Тирана. Този процес трябва да бъде основан върху заслугите, което означава, че напредъкът трябва да бъде признат и подкрепен. Надявам се страните-членки да вземат истинско решение", се казва в изявлението на Могерини. Според нея, "Западните Балкани са направили впечатляващ напредък". Могерини споменава Договора между Македония и Гърция за разрешаването на спора за името и диалога между властите в Белград и Прищина.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: