За целта ще се проведат изпитвания с 800 доброволци

Във Великобритания стартира проучване дали поставянето на различни ваксини при първа и втора доза може да дава същия резултат, както използването само на една ваксина, предава БНР.

Идеята за използването на различни ваксини е да се търси по-голяма гъвкавост в случай на нарушаване на доставките от определен тип ваксина. Някои учени смятат, че смесването на препаратите може дори да осигури по-добра защита.

Броят на ваксинираните с първа доза във Великобритания надхвърли 10 милиона

Съгласно сегашните официални разпоредби всеки, получил първа доза от пуснатите в експлоатация ваксини на Pfizer/BioNTech и AstraZeneca, трябва да получи втора доза от същата ваксина.

Изпитванията започват в Англия с двете споменати ваксини с участието на повече от 800 доброволци над 50 години. Те ще продължат 12 седмици като е възможно включването и на други ваксини, одобрени от регулаторния орган.

Pfizer прогнозира приходи от 15 милиарда долара през 2021 г.

В интервю за Sky News тази сутрин министърът за масовото ваксиниране Надим Захауи заяви, че икономиката ще започне постепенно да се отваря, след като бъдат подновени учебните занятия след 8 март, както предвиждат плановете на правителството.

Премиерът Борис Джонсън обеща на 22 февруари да предложи „пътна карта“ за излизане от локдауна.

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Абонирайте се за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща. БЕЗПЛАТНО е.
Редактор: Георги Генов
Източник: БНР