Снимка: iStock
Това става ясно от документ, цитиран от „Файненшъл таймс”
Германия иска по-строги правила за намаляване на дълга на страните с по-големи задължения. Освен това Берлин настоява и за стриктни ограничения върху обхвата на Европейската комисия да съгласува фискалните планове с държавите членки, докато блокът се подготвя за цялостен преглед на бюджетните правила на Съюза.
В документ, цитиран от „Файненшъл таймс”, Берлин държи съотношението на дълга към БВП на силно задлъжнелите страни да намалява с 1 процентен пункт годишно. За държавите членки на ЕС с по-ниска дългова тежест пък минималното изискване за намаляване на дълга може да бъде 0,5% от БВП годишно.
Прогноза: Германия ще избегне рецесията
Съгласно настоящите правила държавите членки, чиито дълг надвишава 60% от БВП, трябва да планират намаляване на това дългово бреме с 1/20 годишно - скорост, която изглежда нереалистично висока.
Документът от Германия подсилва дебата за преразглеждане на фискалните правила на ЕС. Той се стреми да постави ограничения върху собственото предложение на ЕК за сключване на индивидуални сделки с отделните държави членки, когато се определя пътят и темпото за привеждане на публичното им финансиране в съответствие с правилата.
ЕК предложи промени в тези правила през ноември 2022 г., целящи увеличаване на държавните права на собственост, повече свобода за намаляване на дълга и по-строго правоприлагане.
Германският министър на финансите Кристиан Линднер беше скептичен относно това Комисията да изработва и наблюдава тези двустранни планове.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Маргарита Стоянчева