Снимка: iStock
1,8 млн. души дължат по над 50 000 паунда
Милион и 800 хиляди души дължат на Великобритания по над 50 000 паунда студентски заем. Сред тях се отказва, че има и доста българи, които по една или друга причина не бързат да връщат парите, с които са финансирали следването си на Острова.
Разследване на Би Би Си показа, че расте броят на хората, които увеличават своите студентски заеми. Основната причина е, че те започват да се връщат, когато получилият ги се хване на работа и достигне определен размер на заплащане. При растящи безработица и лихви, това обаче се случва по-трудно. А и доста хора предпочитат да учат допълнително, след като не намират подходяща работа. Затова има такива, които са натрупали над 200 000 паунда дълг от студентски заеми.
Определиха 50 млн. лв. за кредитиране на студенти и докторанти
Повечето от завършващите английски университети стартират живота си с дълг от около 45 000 паунда, тъй като разчитат на студентски заеми за плащане на такси за следване и за издръжка. Преди Брекзит всички българи имаха право на такива, но сега се дават само на тези, които трайно живеят на Острова или пък родителите им са там.
"Да, има много български студенти, които получават и са получавали студентското финансиране, за да влязат в клуба на дипломиралите се. И аз съм една от тях. Условията по връщането на студентския заем зависят от това през коя година сте кандидатствали, за да го получите и кой план е бил в сила. След есента на 2023 г. влезе в сила план №5, който гласи, че докато сте студент, не трябва да връщате нищо. Но в момента, в който прекъснете или завършите, ако работите и доходът ви е над 25 000 паунда на година, трябва да започнете да внасяте месечни вноски. Например получавате 28 000 паунда на година, това означава, че ще връщате по 22 паунда на месец. И така право правопропорционално, колкото расте годишният ви доход, толкова по-голяма става и месечната ви вноска, която трябва да правите, за да погасявате студентския кредит", разкри Карина Кирякова, студентски консултант.
ЗАДЛЪЖНЯВАМЕ СРЕДНО С 1100ЛВ.: Младите хора просрочват повече, длъжникът е на 30, зодия Стрелец
Самата тя е помогнала на около 1000 българи да влязат в английски университет, като са кандидатствали за максимално финансиране от 25 000 паунда на година. Сега имат да връщат около 100 000 паунда за следването си.
"Най-често студентите кандидатстват за максималното финансиране, което може да им бъде отпуснато, като то се състои от няколко части. Първата част е, за да покрие таксата към университета, която е до 9250 паунда и втората част е да покрият личните си разходи до 16 000 паунда на година. С тях да си помагат да учат, да работят едновременно и да се издържат. Парите за лични разходи всъщност са компенсация за това, че студентът не може да ходи на работа през дните, в които трябва да стои на лекции в университета. Има и допълнителни средства, които се отпускат на студенти – родители, на студенти, които се грижат за по-възрастен човек или в неравностойно положение и хубавата новина е, че допълнителните средства не трябва да се връщат", обясни още Кирякова.
Проучвания показват, че само 20% от взелите студентски заем в Англия връщат цялата сума, въпреки че компанията, която отпуска парите, преследва длъжниците и в чужбина.
Великобритания спря кредитите на студенти от България и Румъния
"Заемът трябва да се връща, дори ако студентите отидат да живеят в друга държава. Просто месечната вноска, която се прави, ще бъде преизчислена спрямо стандарта на тази държава. Ако студентът се върне в България и декларира доход над 26 000 лева, той ще трябва да връща по 100 лева на месец", обясни консултантът.
Студентските заеми са с давност 40 г. Ако до това време отпускащата ги компания не успее да си ги събере, те се заличават. Което обяснява и защо в години на икономическа криза все повече хора ги вземат, но не бързат да ги връщат.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase