За новото проучване разказва Voice of America

Изследователи от Мичиганския държавен университет установиха, че медоносните пчели притежават способността да откриват рак на белия дроб благодарение на изключителното си обоняние. Докато хората възприемат света основно чрез зрението, насекоми като пчелите се ориентират предимно по миризми, предава Voice of America. Изследователският екип на д-р Саха показа, че пчелите могат да идентифицират рак на белия дроб, като разпознават специфични паузи в дъха на пациента.

Как климатичните промени се отразяват на пчелите и производството на мед (ВИДЕО)

Пчелите са били внимателно подготвени и изложени на синтетични съединения, имитиращи дъха на болен от рак на белия дроб. Впечатляващо е, че в 93% от случаите насекомите са успели да разграничат пробите на болни и здрави пациенти. Освен това те различават и отделните видове рак на белия дроб. А това може да бъде ключово за ранната диагностика. 

Освен с пчели, други изследователи работят с кучета, обучени да разпознават специфични миризми. Кучетата, подобно на пчелите, притежават високо развито обоняние, но и уникално предимство – желанието да си сътрудничат и общуват с хората. За тях разпознаването на миризми е ангажираща и стимулираща задача, която възприемат като игра. Това високо ниво на естествената им способност за разпознаване на молекули на миризми ги прави по-успешни в диагностицирането на рак дори от някои съвременни технологии.

С напредъка на научните изследвания върху тази способност на кучетата се появава надежда, че може да бъдат разработени електронни носове или „е-носове“, които ще могат да възпроизвеждат уменията на животните за разпознаване на рак. Такива устройства биха могли да революционизират ранното откриване на рак и да повишат точността на диагностиката, посочват от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, dariknews.bg