Снимка: iStock
Това сочат данните от Годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2023 г.
Средната продължителност на живота в България започва да се покачва. След отшумяването на влиянието на пандемията от COVID-19 достига 73.5 години, но все още е по-ниска от тази в Европейския съюз (81.5 години). Това сочат данните от Годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2023 г., приет от Министерски съвет. България обаче продължава да е с най-висока смъртност в ЕС, въпреки че през 2023 г. има сериозно намаление на коефициента, отчитащ данните, спрямо предходните години. Спадът се дължи на затихването на пандемията от COVID-19.
Психичното здраве: Трима мъже споделят личните си битки... и няма нищо срамно
Основната причина за смърт в България са болестите на органите на кръвообращението, следвани от онкологичните заболявания, болестите на дихателната система. Сериозно предизвикателство остават хроничните незаразни болести, които са и основна причина за смърт и намалена работоспособност.
Отпускат допълнителни близо 28 млн. лв. за лечението на деца
Статистиката показва, че през изминалата година има минимално увеличение на раждаемостта, като с 1% се е увеличил и броят на живородените деца. Нивото на детската смъртност запазва това от 2022 г. и остава по-високо, отколкото в ЕС. Майчината смъртност за 2023 г. също намалява.
Докладът сочи, че състоянието на общественото здраве и това на гражданите не е на необходимото ниво, в сравнение с данните за други държави.
Редактор: Цветина Петрова