Снимка: iStock
Учените допускат, че тя е била много по-голяма
Астрономи от университета на Южен Куинсланд, Австралия, са открили нова екзопланета, която принадлежи към редкия клас свръхгорещи нептуни, съобщи Сай.нюз, позовавайки се на публикация в сп. "Астрономикъл джърнъл". Новооткритата планета извън Слънчевата система, наречена TOI-3261b, орбитира около звездата TOI-3261 в съзвездието Южна Хидра на разстояние 978,5 светлинни години от Земята. Екзопланетата е с радиус 3,82 земни радиуса, а масата й се равнява на 30,3 земни. TOI-3261b прави пълно завъртане около звездата си само за 21 часа.
Тези параметри отличават TOI-3261b като една от най-близките екзопланети, известни на науката, и я поставят в категорията на горещите нептуни. В тази рядка група има само три други планети - LTT-9779b, TOI-849b и TOI-332b. Те са подобни по размери и състав на Нептун, но орбитират изключително близо до своите звезди. Причината горещите нептуни да са толкова редки отчасти е, че е трудно да се задържи плътна газообразна атмосфера толкова близо до звезда.
TOI-3261 b: Newly discovered planet shocks astronomers! What's so specialhttps://t.co/xTDzluQ7tL
— ET NOW (@ETNOWlive) November 29, 2024
Астрономите допускат, че новооткритата екзопланета първоначално е била много по-голяма и е имала размери, подобни на тези на Юпитер, но с времето е загубила голяма част от масата си. Това е било повлияно от два основни процеса. Първият е фотоизпарение, при което енергията на звездата кара газовите частици да напускат атмосферата. Вторият е приливно оголване, при който гравитацията на звездата "откъсва" външните слоеве на планетата. Възможно е също тя да се е формирала на по-отдалечено разстояние от звездата, където условията не са били толкова агресивни, а след това да я е доближила.
Голямото червено петно на Юпитер се свива и отпуска
Изследователите отбелязват, че TOI-3261 е на около 6,5 милиарда години, което я прави ценна за изучаване на еволюцията на планетите в дългосрочен план.
Астрономи наскоро съобщиха, че са открили екзопланета в близост до Земята.
Редактор: Цветина Петрова