Снимка: iStock
Разказва Изабел Жарамийо, координатор на асоциация, защитаваща правата на секс работниците в Белгия
Либерална миграционна политика, равенство между половете, социални права за всички. Белгия често се смята за доста прогресивна в различни социални и политически аспекти. Кои са най-големите страхове на тези момичета, избрали най-древната професия, как белгийският закон ще подобри битовите им нужди и има ли българки сред тях?
Кореспондентът на NOVA Петя Желева ни среща с координатора на една от водещите асоциации Espace P, които защитават правата на секс работниците, участвали в проектирането на закона за трудовите договори в този нестандартен сектор - Изабел Жарамийо.
Жриците на любовта в Белгия вече с осигуровки и пенсии
Белгия стана първата държава в света, в която секс работниците ще имат трудови договори. Как се стигна до това решение и какво ще се промени за тези хора?
- Да, Белгия е първата страна в света, която стига толкова далеч. Още през 2022 година страната декриминализира проституцията. И преди не беше незаконно, но популяризирането на дейността не беше позволено. След 2022 година се позволи създаването на професионален статут и трудов договор на служителите – по същия начин като при всяка друга платена работа. Секс работниците ще могат да подписват договори, ще имат трудови отношения с работодател и всички полагащи им се права. Защо Белгия успя да стигне толкова далеч? Вероятно защото имаме култура или манталитет, който иска да бъде по-прагматичен и да работи за подобряване на положението на най-уязвимите хора.
Как реагираха белгийците на това решение?
- Това е по-скоро наша победа - на асоциациите, които се борим за правата на секс работниците. Относно общественото мнение: виждаме прогрес и по-голяма толерантност, но все още тези хора са много стигматизирани. Трудно е за човек, който се занимава със подобна работа да си намери жилище, например, или да си открие банкова сметка, защото професията все още се счита за морално неприемлива. Но, от друга страна, белгийската държава направи символична, но голяма крачка напред, за да признае, че тези хора могат да имат права като всички други. Право на пенсия, на болнични… Бременните жени вече не са задължени да работят от страх, че ще бъдат уволнени.
Смятате ли, че тези промени ще увеличат миграцията на секс работниците към вашата страна?
- Не мисля. Това не е работа, която белгийските бюра по труда ще ви предложат. Нито пък ще се стигне до недостиг на служители. Страхът от миграция по икономически причини вече е налице. Хората, които идват в Европа и Белгия го правят за да подобрят жизненото си положение от икономическа гледна точка. Някои се занимават със секс работа, но други не. По-скоро смятаме, че тези, които в момента работят в сянка и нямат достъп до основни права вече ще могат да претендират за тях.
Говорим за трудови договори, което обикновено предполага и наличието на работодател, който ще наема секс работници и ще ги осигурява. Така ли?
- Да. Ако аз реша да стана работодател на секс работник, трябва да подам заявление за одобрение и поредица от документи. Ако отговарям на условията, ще получа статут на работодател. Трудовият договор защитава и работника и работодателя. Служителят ще има договор със заплата, график, платен отпуск, всички осигуровки. Секс работниците ще имат също право да отказват предоставянето на определени услуги и могат да спрат дейност по всяко време.
Тази професия се практикува основно от жени. Доброволно ли я избират или са принудени да проституират? Какви са вашите наблюдения?
- Това, което виждаме е, че една от основните причини е икономическа. Това са жени, които са избрали тази работа защото нямат друг избор. Но често такъв е случаят и със служителите, които чистят улиците или зареждат рафтовете по супермаркетите. Дали те са направили избор с мисъл за кариера от това? Икономическите причини понякога карат хората да не избират дейността, която биха искали да правят, но им позволяват да имат финансов доход, за да живеят. Проституцията е една от тези професии.
Изабел, има ли българки, които търсят вашите услуги?
- Имаме секс работници от Източна Европа, включително и от България. Идват най-често при нас, за да търсят медицински услуги. Предлагаме безплатно и анонимно тестване и скрининг на полово предавани болести. Търсят помощта ни и по административни въпроси – право да останат в Белгия, достъп до жилище, езикови курсове.
Как тези момичета пристигат в Белгия?
- Има две системи. При едната секс работниците са автономни – знаят за каква работа идват тук. Понякога работят това и в България, но пристигат в Белгия, за определени месеци, след което отново се връщат в страната си. В другия случай има голяма емоционална уязвимост. Става дума за момичета, които идват тук по любов, а след това биват експлоатирани. Този феномен наричаме “loverboy”: обикновен мъж – българин или чужденец, ще съблазни момичето и ще ѝ предложи да дойде в Европа.
Те напускат България, за да придружат приятелите си, за по-добър живот в чужбина. За жалост тези приятели започват да ги манипулират и контролират психологически и емоционално. Ще ги помолят да започнат да проституират, за да платят дълговете им, напримеАко тя откаже или спре започва тормоз – не физически, а психически. Момичетата се чувстват зависими и не смеят да си тръгнат.
Жертви на това явление най-често са млади жени на възраст между 20 и 26 години. Каним ги при нас, за да осъзнаят, че могат да се занимават с друга дейност. В Белгия има закони, които защитават жертвите на трафик на хора. Тези закони позволяват на лицето да подаде жалба, да се озове на тайно място, за да отдели време да промени ситуацията си. Имали сме български жени, които са ни търсили за помощ, за да напуснат любовника си и да станат независими. Има и такива, които са преминали обучения, езикови курсове и са останали в Белгия и други, които са се върнали в България.
Кой е най-големият страх на тези момичета?
- От това, което виждаме, един от най-големите страхове, които имат е, че семействата им, приятелите им в България ще научат какво правят. Страхуват се да не бъдат прогонени, дискредитирани. Споделят, че стигмата в България е много голяма. На улицата, на която се намира офисът ни, има витрини с момичета. Там работят и българки. Ужасяват се, че хората, които минават могат да ги снимат с телефоните си и да се озоват в социалните мрежи.
Трябва ли проституцията да бъде легализирана – спор между Германия и Швеция
Според Изабел трябва да се работи за повишаване на осведомеността: "Става въпрос и за приемане. Тези момичета имат нужда от помощ, а не да бъдат съдени. Но промяната на манталитета е работа за цял живот".
Цялото интервю гледайте във видеото.