В страната ще се проведат предсрочни избори на 23 февруари

Канцлерът на Германия Олаф Шолц внесе вот на доверие в Бундестага, който загуби. Това не беше изненадващо и така Германия отива на предсрочни избори на 23 февруари.

„Това е шестият път в историята на Федерална република Германия, когато канцлер отправя искане по член 68 от Конституцията. Ускоряването на изборите за Бундестаг също е моя цел. На тези избори гражданите ще могат да определят политическия курс на страната ни”, заяви германският канцлер Олаф Шолц.

Германия отива на предсрочни парламентарни избори

„Вие оставяте страната в една от най-големите икономически кризи в следвоенната история. Имало е два случая, когато Германия е била в рецесия две поредни години. Единият беше на Герхард Шрьодер, но тогава той поне въведе Програма 2010. Вторият е Олаф Шолц. А Вие стоите тук и заявявате, че всичко трябва да продължи по старому”, каза лидерът на Християндемократическият съюз Фридрих Мерц.

Германският парламент гласува вот на доверие на правителството

Бундестагът ще бъде разпуснат, но той ще продължи да работи. В Германия няма служебно правителство, както в България. Продължилото 1064 дни правителство на Шолц беше белязано от много кризи.

Основните кандидати за канцлер са ясни. Социалдемократите отново залагат на Олаф Шолц. По време управлението му Германия се превърна във втората страна подпомагаща най-много Украйна след САЩ.

Фридрих Мерц е кандидат на християндеморкатите. Той съгласен да достави ракети на Украйна, но иска по-строг подход с нелегалната емиграция.

Зелените залагат на Роберт Хабек, който е министър на икономиката.

Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия” избира жена за свой кандидат – Алис Вайдел. Тя отглежда двама сина с жена, родена в Шри Ланка. Вайдъл е режисьор, говори свободно мандарин, след като е защитила докторска степен по икономика в Китай. Тя е западногерманка, чиято партия жъне успехи в източногерманските провинции.

Всичко това е важно, защото няма как останалите страни в Европа да не следят събитията във Франция и Германия, защото и в двете държави политическата ситуацията е напрегната. А случващото се е в навечерието на ключово събитие - началото на втория мандат на Доналд Тръмп в САЩ. Неговото управление ще окаже свето въздействие и върху Европа, която се нуждае от стабилност, за да посрещне предизвикателствата, идващи с Новата година.