Оттам искат в бюджета на Здравната каса да се предвидят пари за още обекти
Фармацевтичният съюз настоява и тази година в бюджета на Здравната каса да се предвидят пари за разкриване на аптеки в труднодостъпни райони, както и денонощни такива. Проблемът стана особено остър в последните години след като хората от много населени места се оплакаха от липсата на възможност да се снабдяват с лекарства. Анализът показва, че през изминалата година са разкрити 22 аптеки в отдалечени райони, където не е имало такива. Все още обаче има общини без нито една.
Проверка на NOVA: Кои лекарства изчезнаха от аптеките
„идеята на методиката е във всеки областен град да има денонощна аптека. В момента няма, но ще има, ако остане финансиране”, коментира председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
Точните параметри на бюджета на касата обаче все още не са ясни.
„Конкретни числа не сме обсъждали, защото нямаме потвърждение още за макрорамката. Затова обсъждахме само политики. Миналата година са изплатени около 70 милиона лева”, обясни управителят на НЗОК Станимир Михайлов.
Пред аптеките предстои и друга промяна - от 1 април Здравната каса ще следи издаването и изпълнението на рецепти в реално време. Така контролът ще е превантивен - ако едно лекарство е сбъркано, то няма да бъде продадено.
„По този начин първо се подобрява контролът при разходването на средствата, второ - се минимизира възможността за грешки. От следващата седмица започваме тестово да го използваме”, обясни още Михайлов.
Според собственици на аптеки това може да се случи, но промяната ще се окаже за тяхна сметка.
„Всички се опасяват не от начина на работа, не от грешките, които ще допуснат, а от това че тази промяна ще оскъпи поддръжката на софтуера. Цените ще вдигнат неимоверно, а това няма по никакъв начин да облекчи пациента”, твърди Пенка Минева.
Тестовият период също е недостатъчен, смятат още от бранша.
Репортер: Виктория Бочевска
Редактор: Габриела Винарова