Видео: "Ройтерс"/Снимка: АП/БТА
Оцелелите трябва да бъдат евтаназирани
Повече от 150 лъжекосатки са заседнали на отдалечен плаж в Тасмания. Това е третото масово изхвърляне на брега през последните пет години по западното крайбрежие на австралийския остров. Според властите, на мястото в района на река Артър в северозападната част на Тасмания са изпратени морски експерти, включително ветеринарни лекари.
От общо 157 заседнали лъжекосатки, само 90 все още са показвали признаци на живот, заяви Брендън Кларк, представител на Департамента по природни ресурси и околна среда (DNRE). Въпреки усилията на спасителните екипи, опитите за връщане на животните в морето се оказали неуспешни. Поради това властите са взели решение да евтаназират останалите живи косатки по хуманни причини.
Шансовете за оцеляване на заседнали китоподобни са изключително ниски, тъй като извън водата собственото им тегло смачква телата им, а опитите за връщането им в морето могат да бъдат опасни за спасителите. Допълнително затруднение създават труднодостъпният терен и тежките океански условия.
Косатките тежат между 500 и 3000 кг, а някои от тях вече са затънали в пясъка на мястото, където са заседнали.
Руски спасители помогнаха на косатка в беда (ВИДЕО)
Снимка: АП/БТА
Според Шели Греъм, ръководител на операцията от DNRE, двете косатки, които екипите успели да върнат във водата, отново били изхвърлени обратно на брега.
Кит от най-редкия вид е намерен мъртъв в Нова Зеландия (СНИМКИ)
Това е първото масово изхвърляне на лъжекосатки в Тасмания от 1974 г., въпреки че този вид е известен с подобни инциденти.
Причината за случилото се остава неясна, но според властите ще бъдат извършени изследвания на мъртвите животни, за да се съберат възможни улики.
Д-р Ангъс Хендерсън от Университета на Тасмания посочи, че има много естествени причини, които могат да доведат до масови изхвърляния – например, ако водачът на групата се разболее, загуби ориентация или се обърка, както и фактори като времето или магнитни аномалии.
Снимка: АП/БТА
Д-р Ванеса Пирота от Университета Маккуори заяви, че Тасмания е известна като „гореща точка“ за масови изхвърляния на китоподобни.
„Възможно е географското разположение на региона да затруднява ориентацията на животните. Това е само една от многото теории, които могат да обяснят защо се случват тези явления“, допълни тя.
Видео: "Ройтерс"
Редактор: Цветина Петрова