„Прозяването може да е по-опасно, отколкото си мислите”, твърдят експерти

Често се прозявате? Нуждаете се от трета или четвърта чаша кафе, за да издържите следобеда на работа? Такива признаци на сънливост могат да бъдат сигнал за сериозен недостиг на сън, който може да ви изложи на опасност и да влоши здравето ви. Това сочи нов доклад на Американската академия по медицина на съня (AASM).

Сънливостта е сериозен здравословен проблем с дългосрочни последици”, каза президентът на AASM д-р Ерик Олсън, пулмолог и специалист по медицина на съня в Клиниката „Майо” в Рочестър, Минесота.

Олсън предупреди, че прекомерната сънливост през деня има сериозни последици за хората и обществото. Тя може да доведе до катастрофи, причинени от недоспали шофьори, грешки на работното място и дългосрочни рискове за здравето.

Снимка: iStock

Липсата на качествен сън през нощта от поне седем до осем часа може да доведе до развитие на диабет, депресия, сърдечни и бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, затлъстяване и инсулт, обясняват експерти.

Твърде често хората пренебрегват признаците на сънливост като незначителен проблем вместо знак за потенциална опасност.

„Прекомерната дневна сънливост може да наруши производителността и да бъде индикатор за нарушения на съня или други проблеми. Ако някой изпитва прекомерна дневна сънливост редовно, трябва да обсъди това със своя лекар”, съветва специалистът по сън и доцент по неврология и превантивна медицина в Медицинския факултет „Файнбърг“ на Северозападния университет в Чикаго Кристен Кнутсън.

Скрита опасност

Когато човек е постоянно сънлив, тялото му започва да прави нехарактерни неща. Например, въпреки че се прозяваме и ни се спи, тялото ни изпраща сигнали, че всъщност се справяме с липсата на сън. Но тези сигнали са много подвеждащи, казва д-р Индира Гурубхагаватюла, член на Американската академия по медицина на съня.

„За съжаление, данните показват, че при хронично недоспиване, способността ни да осъзнаваме колко сме уморени и колко нарушена е концентрацията ни, вече не е точна. Мислим си, че сме добре, а всъщност не сме”, обяснява д-р Гурубхагаватюла.

Снимка: iStock

„Когато правим тестове, за да измерим колко добре функционира мозъкът ни - време за реакция, способност за припомняне, тестове за памет, координация, откриваме, че хората всъщност допускат много грешки. И е страшно, защото те все още имат неоправдано високо ниво на увереност, че са добре”, допълва специалистът.

При продължителна сънливост мозъкът може да прави кратки „дремки” или това, което специалистите наричат епизоди на микросън, казва д-р Гурубхагаватюла.

„Мозъкът ви всъщност преминава в кратки двусекундни, трисекундни, десетсекундни епизоди на микросън и след това се връща, а вие може дори да не осъзнавате, че се случва. Това може да бъде много опасно, ако шофирате или правите нещо, което изисква вашата концентрация. Затова, ако чувствате, че може да заспите, обърнете внимание на това, тъй като е индикация, че не е безопасно да извършвате дадена дейност”, апелира членът на Американската академия по медицина на съня.

Около 100 000 автомобилни катастрофи годишно са свързани с недоспали шофьори, сочи статистика, цитирана от CNN.

Тестове за сънливост

Как да разберете дали сънливостта ви е преминала границата на безопасното? Можете да я измерите с различни скали, включително Епуърт скала за сънливост, препоръчва д-р Гурубхагаватюла.

Въпросите в теста включват колко вероятно е да заспите в следните ситуации: седейки спокойно след обяд; лежейки следобед; седейки без да правите нищо на обществено място; седейки и четейки; седейки и разговаряйки с някого; като пътник в кола за един час; седейки в трафик за няколко минути, докато шофирате; и гледайки телевизия.

„Молим пациентите да оценят от нула до три колко вероятно е да заспят в тези осем ситуации. Максималният резултат е 24, което показва, че сте много, много сънливи. Обикновено считаме резултати над 10 за клинични и изискващи намеса”, поясни д-р Гурубхагаватюла.

Снимка: iStock

Симптомите

Симптомите на тежко недоспиване могат да включват отпускане на клепачите, прегърбване на тялото, трудност да останете изправени, световъртеж и треперене на ръцете. „Може също така да бъдете безразсъдни и импулсивни, сякаш нищо не ви интересува”, подчерта д-р Гурубхагаватюла.

Още причини за сънливост

Разстройства като сънна апнея, безсъние, синдром на неспокойните крака и нарушения на циркадния ритъм на съня, както и хронични състояния и лекарства, също могат да допринесат за сънливост.

Определени навици са фактор за хронична сънливост, твърдят експертите. „Употреба на прекалено много кофеин, консумация на алкохол преди лягане, определени упражнения и лоша хигиена на съня - спане в светла, студена, гореща или шумна спалня, определено могат да повлияят на качеството на съня и колко пълноценен ще бъде той”, казва Гурубхагаватюла.

Много хора се обръщат към алкохола с погрешната представа, че той ще подобри съня им. Въпреки че изглежда улеснява заспиването, най-често води до събуждане посред нощ, когато алкохолът вече се е преработил, обясняват експертите.

Редактор: Георги Генов
Източник: CNN