Снимка: архив БГНЕС
Сергей Лавров определи преговорите като отлични
Поставената от президентите на САЩ и Русия цел по отношение на химическите оръжия на Сирия беше постигната, заяви руският външен министър Сергей Лавров след преговорите с американския държавен секретар Джон Кери. На пресконференция ръководителят на руската дипломация определи резултатите от разговорите по сирийската криза като „отлични”.
„Задачата, която поставиха нашите президенти на 5 септември на срещата си по време на форума на Г20 в Санкт Петербург, беше решена… А тя се свеждаше до това сирийските химически оръжия да бъдат поставени под международен контрол”, посочи министър Лавров, цитиран от руските агенции.
От думите на Сергей Лавров стана ясно, че преговарящите са постигнали съгласие в няколко направления. „Нашите оценки за количеството и типа на химическите оръжия, с които разполага режимът на Асад в основни линии съвпадат. Договорихме се международната общност бързо да установи контрол над тях”, посочи той. Русия и САЩ са решени да направят така, че арсеналът да бъде унищожен. „Договорихме се, че Сирия трябва да представи пълен списък на това оръжие в рамките на една седмица”, подчерта руският външен министър.
Постигната договореност с Русия предвижда в Сирия да бъдат допуснати оръжейни инспектори, като целта е химическите оръжия да бъдат унищожени или изнесени от страната до средата на 2014 г., добави на свой ред държавният секретар на САЩ.
„Решихме, че няма военно решение на конфликта в Сирия, то трябва да е политическо”, заяви също Джон Кери. „В съгласуваните ни подходи, не става въпрос за никаква употреба на сила, нито за автоматични санкции”, допълни Лавров думите на своя колега.
„Както е според нашата конституция, американският президент запазва правото си да вземе съответните решения в интерес на националната сигурност на САЩ”, подчерта обаче Кери. Той отбеляза, че това се отнася и до решение за употреба на сила, но припомни, че Барак Обама вече заяви, че би искал да види дипломатическо решение на кризата.
В предложението на Вашингтон и Москва се казва, че основаната отговорност за безопасността на международния персонал носят сирийските власти, но и опозицията трябва да отговаря за това да не се създават заплахи за представителите му, каза Сергей Лавров. Предстои да се определят пълномощията на пратениците на международната общност, които ще отговарят за изпълнението на постигната договореност.