Снимка: Тhinkstockphotos
Учени твърдят, че хората не са програмирани да се хранят по три пъти на ден
Често се твърди, че човек е това, което яде. Учени твърдят, че хората не са програмирани да се хранят по три пъти на ден и по-дълги периоди с малко или никаква храна могат да са полезни, съобщава в. "Дейли мейл", цитиран от БГНЕС.
Те считат, че диетите през определени интервали от време като системата 5:2 за драстично намаляване на калориите в два дни от седмицата може да предпазят от заболявания като рак на гърдата.
Международният екип от учени твърди, че постоянното ядене е "ненормално" от гледна точка на еволюцията. Изследователите смятат, че ранните хора са се хранили спорадично и навикът за три хранения на ден се е появил едва след земеделската революция.
Британска диетоложка, която е една от авторките на изследването, установила, че нискокалоричната диета в два поредни дни от седмицата води до свалянето на повече килограми, отколкото постоянната диета.
Смята се, че рязкото намаляване на калориите за кратко време води до промени, които не могат да настъпят, ако калориите са малко всеки ден. Спазването на диета в два дни от седмицата намалява инсулина и лептина, хормони, които могат да спомогнат за развитието на рак на гърдата. Освен това тази диета помага за горенето на опасни мазнини, които запушват черния дроб и водят до сърдечно заболяване, инсулт, диабет и дори деменция.