Снимка: Shutterstock
Не трябва да прекаляваме с приема на витамин Е, фолиева киселина и бета-каротин
Пиенето на витамини "носи повече вреда, отколкото полза" и увеличава опасността от рак и сърдечни заболявания, съобщават "Дейли мирър" и "Дейли експрес", цитирани от БТА.
Много хора мислят, че витамините са полезни за здравето, но американски учени анализираха изследвания по темата от 30 години и установиха, че те имат по-скоро обратния ефект във високи дози. Разгледано е действието на три популярни добавки - витамин Е, бета-каротин и фолиева киселина.
Резултатите показват, че дори фолиевата киселина, препоръчвана на бременните срещу спина бифида, която се пие също срещу сърдечносъдови заболявания и полипи на дебелото черво, в големи дози увеличава броя на опасните полипи. Едно от изследванията установява, че големите дози от нея увеличават риска от рак с 56%.
Две изследвания на действието на добавките бета-каротин показаха, че предозирането й увеличава опасността от рак на белия дроб и сърдечни заболявания с 20%. Друго изследване установява, че големите дози витамин Е увеличават риска от рак на простатата със 17%.
Лекарите започнали изследването преди 20 години, след като се появили данни, че хората, които ядат повече плодове и зеленчуци, боледуват по-малко от рак. Той искал да провери дали добавките с витамини, които вече имат огромен пазар, не намаляват опасността още повече. Резултатите обаче са обезсърчаващи.
"Установихме, че допълнителното пиене на витамини носи повече вреда, отколкото полза. Това не означава, че хората трябва да се страхуват да пият витамини и минерали. В правилните дози те могат да са полезни. Добрата храна обаче не може да бъде заместена", казват лекарите.
На фолиева киселина са богати зелените зеленчуци, като броколи. Витамин Е, който засилва имунната система, се съдържа в къдравото зеле, бадемите, слънчогледовите семки. Бетакаротин, който е полезен за сърцето и предпазва от рак, има в морковите.