Повечето хора изобщо не се замислят къде е била новата им дреха, преди да попадне в ръцете им

Новите дрехи трябва да се изперат, преди да ги облечем за пръв път, предупреждават експерти. Повечето хора изобщо не се замислят къде е била новата им дреха, преди да попадне в ръцете им.

 

Много от облеклата, на чийто етикет пише къде са произведени, често съдържат материали, които са изработени в една страна, оцветени в друга и зашити в трета. И всяка от тези страни може да спазва различни законови норми за допустими нива на химикали при изработката на дрехи, пише „Дейли мейл”, цитиран от Vesti.bg.

 

Химикалите, използвани от производителите, за да не изглеждат дънките набръчкани на манекените в магазините, могат да доведат до алергични реакции, предупреждава Доналд Белсито, професор по дерматология в медицинския център на Колумбийския университет в Ню Йорк. Той обяснява защо е важно да изперем дрехата (дори повече от веднъж), преди да я облечем.

 

Сърбеж, зачервяване и лющеща се кожа

 

Основните два алергена, с които можем да се сблъскаме, когато облечем нова дреха, без да я изперем, са боята и формалдехидната смола. Повечето синтетични текстилни облекла са оцветени с азобагрила, които могат да причинят тежка кожна реакция – подобна на тази, която алергичните към отровен бръшлян хора получават при досега си с растението. При други хора реакцията не е толкова силна – тя може да се прояви като леко възпалена, суха и сърбяща на места кожа.

 

Докато по-голямата част от боята не се отмие – обикновено това става след повече от едно изпиране – носещите новата си дреха могат да забележат зачервяване, сърбеж, обриви или люспеща се кожа.

 

Според Белсито другият конкретен виновник за кожните проблеми, които можем да си навлечем, ако не изперем новата си дреха веднага, е формалдехидната смола. Този безцветен газ се прилага при някои дрехи, за да не се набръчкат и за да запазят материите. Формалдехидната смола обаче може да предизвика кожно раздразнение и алергични реакции. Според някои учени дори може да увеличи риска от рак.

 

Проф. Белсито предупреждава, че дрехите може да са преносители на бълхи и въшки, които някои хора може да са „оставили“, когато са ги пробвали преди вас в магазина.

 

Ето защо д-р Белсито съветва всичките си пациенти да перат новите си дрехи и тези на децата си – поне един път и то с двойно плакнене. Специалистът споделя, че той самият пере по два пъти новите си дрехи.