Под ударите на бъдещата такса ще попаднат храните с повече сол

 

 

Здравният министър - на съд! Тази стъпка обмислят браншови организации от хранително-вкусовата промишленост. Те се канят да заведат колективен иск срещу Петър Москов за уронване на престижа им с кампанията за готвения данък вредни храни. Оказва се, че под удара на новия налог може да падне дори черковната нафора.


Вечерна служба в Храма Света София... А след нея - изненада - за свещеник и миряни, че нафората може да падне под ударите на новия налог "вредни храни".  


„Наистина съм шокирана. Аз съм "за" да се обложат вредните храни с данък, но това няма нищо общо с религията”, казва Гергана.


„Подозирам, че тези, които са изготвили този нов закон, нямат ни най-малка представа какво е това нафора. Това е един осветен хляб, който открай време се замесва по този начин,  и вярващият взима от него късче, за да насити себе си със святост. Така че нафората, като вредна храна - наистина е смешно”, казва отец Ангел Ангелов, протосингел на Софийска Митрополия.


Докато разглежда в детайли проектозакона, на куриоза с нафората се натъква д-р Камен Данов.


„Установихме, че в конкретния код, заедно с различни тестени изделия и бисквити, се намира и нафората”, обяснява д-р Камен Данов, председател на медицинска федерация към КТ "Подкрепа".
Като вярващ човек, но и като лекар, д-р Данов е категоричен, че нафората няма как да ни навреди.


„Това е обреден хляб, който наистина се прави от бяло брашно, съдържа повече от 25 грама на 100 грама продукт въглехидрати. И се раздава в едни малки количества - 50-60 грама, раздава се след литургията”, добавя д-р Камен Данов.


До началото на емисията ни, здравното министерство не даде отговор – дали това е недоглеждане и дали ще бъде коригирано. Ако обаче нафората се обложи с данък, това ще вдигне цената й с до 50%. Синдикати и бизнес от очакваните ефекти на готвените промени обаче не свършват с това.


„Ще бъдат загубени пряко 4100 работни места, но не само - по веригата назад - към доставчици и земедеделски производители, техният брой ще достигне до 10 000”, казва Мариана Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите.


Което, изчислено в обезщетение за безработица, прави 16 милиона лева, пресмятат още бизнес и синдикати. И продължават да искат подробна оценка на ефектите, които новият данък ще има върху икономиката.
 

Припомняме, че Министерството на здравеопазването предложи въвеждането на нов данък от 10% върху така наречените вредни храни. Целта е опазването на човешкото здраве, от една страна, и от друга - ограничаване до известна степен производството на вредни храни.

 

Учените отдавна са доказали, че приемането на повече от 5 грама сол на ден води до атеросклероза, затлъстяване, високо кръвно и още проблеми със здравето. На тези проучвания се базира и идеята на Здравното министерство. Под ударите на бъдещата такса ще попаднат именно храните с повече сол. Всъщност България е на второ място в света по консумация на сол.

 

Подобен данък вече е въведен в Дания и Унгария. Преди да се случи и у нас обаче, предстоят преговори с Финансовото и Земеделското министерство.

 

Повече по темата гледайте във видеото.