Става дума за синдрома на Котард

Рядко психическо заболяване може да ви накара да си мислите, че сте мъртви или че не съществувате, пише "Индипендънт".


Синдромът на Котард е състояние, в което пациентите вярват, че са мъртви или, че части от тялото им не съществуват. Състоянието не е класифицирано като психологическо заболяване, но е признато за „болест на човешкото здраве” в Международната класификация на болестите. То се характеризира с психоза, клинична депресия и шизофрения.

 

Този синдром се среща изключително рядко. Може да се обясни като вид заблуда, която обикновено се свързва с отказа за самостоятелно съществуване. Лицето изпитва заблудата, че не е живо, че е умряло или че части от него са умрели или вече не съществуват. За това много от страдащите от този синдром не осъзнават необходимостта да се хранят, да спят или да се движат.

 

Синдромът носи името на откривателя си – френският невролог Жул Котард, който идентифицирал първия подобен случай през 1800 г. Той открил признаците в жена, която „загубила чувството си за реалност”. По отношение на разпространението, има много малко изследвания в областта, така че е трудно да се прецени колко хора са засегнати от болестта.
Въпрос на дебат е и какво причинява разстройството, спекулира се около набор от възможности, включително мозъчна недостатъчност.

 

През 2013 г. британски мъж на име Греъм бе интервюиран в „New Scientist”. Той бил с диагноза синдром на Котард и вярвал, че мозъкът му е мъртъв. Той вярвал, че го е убил след опит за самоубийство при тежка депресия.

 

Той смятал, че трябва да умре и затова не се хранел, не говорил и не правил нищо. Състоянието му постепенно се подобрило с медикаментозно лечение и психологическа помощ, уточнява БГНЕС.