Те отделят токсични химикали, свързани с рак и дегенарация на мозъка, смята британски учени

Хората могат и да смятат, че готвенето с растителни мазнини е "здравословна" алтернатива на използването на масло или свинска мас, но според британски учени те отделят токсични химикали, свързани с рак и дегенарация на мозъка, пише в. "Индипендънт", цитиран от БТА. 

 

Когато се нагреят, царевичното, слънчогледовото, палмовото и соевото олио, известни като растителни мазнини, отделят химикали, наречени алдехиди. Въпросните химикали се свързват с редица заболявания, сред които различни типове рак и невродегенеративни болести като Алцхаймер.

 

Авторите на настоящото изследване от университета "Де Монфор" в Лестър, Великобритания, отбелязват, че пържени в растителни мазнини продукти като например риба и картофи съдържат между 100 и 200 пъти повече алдехиди от всекидневния лимит, поставен от Световната здравна организация (СЗО). 

 

Експертите от британската Национална здравна служба препоръчват да се ограничава използването на масло и свинска мас за готвене. Авторите на настоящото проучване обаче изтъкват, че при употребата на двата вида животинска мазнина, както и на зехтина, се отделят много по-ниски нива на алдехиди. Според изследователите най-здравословният вариант за готвене е с кокосово масло.