iStock
Подобно явление беше открито и на юпитеровата луна Ганимед
Наблюдения с телескопа "Хъбъл" от 1999 г. до 2015 г. разкриха данни за трайна водна пара в едното полукълбо на сатурновата луна Европа.
На този спътник има голям океан под повърхността. Досега специалистите свързваха водната пара предимно с процепите и големите струи, излизащи от тях. Новите данни променят разбирането на астрономите за атмосферната структура на ледените луни.
Hubble detected water vapor in the atmosphere of Jupiter’s icy moon Europa! 💧
— Hubble (@NASAHubble) October 14, 2021
Previously, Hubble saw 60-mile-high plumes of water vapor on Europa. This new result shows water vapor over a larger area, suggesting a long-term water vapor atmosphere.
More: https://t.co/dpnrgAVHIA pic.twitter.com/RMkMOutHQQ
Според Лоренц Рот от Кралския технологичен институт в Стокхолм водните пари остават продължително, но само в половината от атмосферата, която е противоположна на движението на спътника по орбитата му. Причината за тази асиметрия не е известна.
We heard it’s #ObserveTheMoon night? 🌕
— Hubble (@NASAHubble) October 16, 2021
Not only has Hubble observed our Moon, but it’s viewed lots of other moons across our solar system, too!
Find out how you can get involved with International Observe the Moon night: https://t.co/dogbsfF1z9 pic.twitter.com/0piwb3YN37
Подобно явление беше открито и на юпитеровата луна Ганимед, но там температурите са по-високи. Дори и при минусовите температури на Европа, наблюденията показват, че ледът там сублимира.
Учените се надяват да разберат повече за сатурновата луна Европа от бъдещите мисии "Клипър" на НАСА и апарата за изследване на ледените луни на Юпитер (Jupiter Icy Moons Explorer - JUICE) на Европейската космическа агенция.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.