Снимка: iStock
Членовете им няма да имат право на глас и ще бъдат номинирани, а не избирани
Законодателите от Молдова и Украйна могат да се присъединят към Европейския парламент като наблюдатели, докато двете страни очакват присъединяване към ЕС. Това съобщи ръководителят на Европейския парламент Роберта Мецола в интервю за „Политико“.
ЕП прие резолюция за създаване на трибунал за руските престъпления в Украйна
"Ако една страна гледа на Европа от политическа гледна точка, тя трябва да отвори широко вратите си. Разширяването винаги е било най-силният геополитически инструмент на ЕС", каза Мецола. В същото време ръководителят на Европейския парламент отбеляза, че за да осъществи тази инициатива, тя ще трябва да получи подкрепата на политическите групи в парламента, както и да предостави подобна възможност на други кандидати за членство в ЕС.
ЕП връчи наградата "Сахаров" на храбрия украински народ
Както уточни Мецола, членовете-наблюдатели от Украйна и Молдова няма да имат право на глас и ще бъдат номинирани, а не избирани. В същото време те ще получат официално места в Европейския парламент, а благодарение на това броят на институцията ще се увеличи от 705 на 720 след европейските избори през юни 2024 г. "Ще трябва да видим кога ще се случи това, в кой момент те ще придобият право на глас", добави тя.
Украйна и Молдова станаха кандидати за членство в ЕС през юни 2022 г. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС трябва да приеме Украйна и Молдова, за да "предотврати влиянието им от страни, които не споделят ценностите на блока". Според председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, Украйна и други страни кандидатки могат да се присъединят към ЕС до 2030 г.
Редактор: Цветина Петкова